POMEM KPSS Yaş Renk Körlüğü Ve Alım Şartı Bakan Soyludan Açıklama

Yüzbinlerce adayın POMEM Polislik alımları ile ilgili olarak merakla beklenen KPSS baraj sorunu, renk körlüğü, alım şartları, yaş sınırlaması gibi açıklamalar, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından yapıldı…

Kamu Personeli Alımı 18.05.2019, 04:05 18.05.2019, 22:47
POMEM KPSS Yaş Renk Körlüğü Ve Alım Şartı Bakan Soyludan Açıklama

Adayların merakla beklediği POMEM Polislik alım şartların esnetilmesine dair sürekli olarak alım kriterlerinin değişmesi için soru yöneltilmekteydi. Polislik hayali kuran adayların en çok renk körlüğü, KPSS baraj sorunu, alım şartları ve yaş sınırlaması gibi nedenler ile polislik hayallerinin suya düştüğünden yakınan polis adaylarına birinci ağızdan İçişleri Bakanı Soylu cevap verdi.

1- Soru yaş sınırlamasına dair açıklama: Adayların yaş sınırının 32 olması beklentisi içerisinde olduklarını bildiklerini söyleyen Bakan Soylu maalesef hali hazırda olan yönetmelikte geçen 31 Aralık alım şartlarını 1 Ocak olarak değiştiren biziz, ayrıca yaş sınırın 32 çıkartılmasında polislik eğitimlerinde sürecin zaaf görerek eğitimlerin kısa tutulması gibi nedenler doğacağından ve Polis alımlarda sürecin uzaması gibi sıkıntılar meydana getireceği olumsuzluklardan dolayı YAŞ yükseltilmeyeceğini açıkladı.

2- KPSS baraj sorunu için açıklama: Polislik alımlarında önlisans POMEM alımlarında KPSS 70 baraj düşürülmeyecek çünkü barajlı düşürdüğümüz taktirde başvuruların çok fazla olacağını elemelerin sıkıntılı olacağı ve alım süreçlerin uzayacağını açıklayan Bakan Soylu KPSS barajı düşürülmeyecek dedi.

3- POMEM alımlarında renk körlüğü açıklaması: Renk körlüğü ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan Bakan Soylu şunları aktardı. İlgili birimlerimiz çalışmakta ancak düzenleme tarihi veremem, dedi.

4- Alım şartlarında şuan için her hangi bir düzenleme yok dedi.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (8)
Ali Yıldız 2 yıl önce
Ahh renk körlüğü ahh... Kpss iyi eğitimim iyi gözlerim de iyi görüyor çok şükür ama doğuştan rahatsızlığım olan renk körlüğü önüme engel.. İnşAllah kalkar ya da esnetilir.
Mehmet 2 yıl önce
Bende Renk kör
lüğünden dolayı bekçilik sağlık mülakatında elenmiştim daha ve sadece bundan dolayı elenmiştim sınavlarda (yazılı-sözlü) geçer not almıştım ama sırf bu renk korlugunden dolayı elendim önceden elenenler için de bir düzenleme yapılır mi
Ahmet aydın 2 yıl önce
Yaş sınırı 32 olsun içimizdeki hevesi kırmayın
Ferdi korkmaz 2 yıl önce
Renk körlugu Allah in kisilere verdigi bir kusurdur. Yani kisiler kendileri secmiyor bundan dolayi kisinn elinde olamayan bir nedenle insanlarin hayallriyle oynamayin . En kisa zamnda duzeltilmeli bu madde
G 2 yıl önce
Biz yas düşürülsün maalesef bakanımız yorumlarımızla ilgilenmiyor boşuna yorum yazıyoruz
Ekin 2 yıl önce
Kadın önlisans polis alımı artırılsın lütfen... 2500 lisans 500 önlisans! Bu kadar fark olmamalı
Semih Güngör 2 yıl önce
Yas siniri 32 hatta daha yukarısi olsun
Mstfa 2 yıl önce
Onlisan mezunlarini yaktin Allah ta seni yaksin