POMEM'de Yaş Belirleme İnisiyatifi Bakanlığa Verilecek

AK Parti tarafından hazırlanan ve Meclis'e sunulan kanun teklifinde POMEM yaş şartını belirleme inisiyatifi İçişleri Bakanlığı'na devredilecek.

POMEM'de Yaş Belirleme İnisiyatifi Bakanlığa Verilecek

Yönetmelikle Belirlenecek
Polis Meslek Eğitim Merkezi olarak bilinen lisans ve ön lisans mezunları arasından seçilen adayları Emniyet Teşkilatı'na yetiştiren POMEM'ler için koyulan yaş şartı artık İçişleri Bakanlığı tarafından belirlenecek. Daha öncesinde kanunda yer alan ibare ile yaş şartı sabit bir şekilde belirlenmişti. Ancak AKP'nin sunduğu yasa teklifi ile birlikte inisiyatif Bakanlığa devredilecek. Bakanlık ise bu yetkisini yönetmelik çıkararak kullanacaktır.

POMEM adayları tarafından bu yaş şartı sıklıkla eleştirilmektedir. Zira birkaç ayla hatta birkaç günle şartı sağlayamayan adaylar bulunmaktadır. Bu da adaylar arasında adaletsizliğin oluşmasına neden olmaktadır.

Yaş Şartında Farklılık Adaletsizliktir
Bir diğer husus ise diğer devlet memurları ile polis memurları arasındaki farktır. Zira devlet memurları için yaş sınırı 35 olarak belirlenmişken polisler için 30 olarak belirlenmiştir. Bu da adaletsizliklerin oluşmasına neden olmaktadır.

AK Parti tarafından sunulan yasa teklifinin Meclis'te kabul edilmesi durumunda kısa süre içinde yönetmeliğin de çıkarılması bekleniyor. Böylelikle konu hakkındaki tüm soru işaretleri de giderilmiş olacaktır. Yeni yasa teklifinde ilgili maddeden yaş düzenlemesi çıkarılmış ve yerine sadece taban puanı almış kadın ve erkek adaylar ibaresi getirilmiştir. Böylelikle yaş düzenlemesi Bakanlığın takdirine bırakılmıştır. Binlerce genç ise bu konuda nasıl bir adım atılacağını merakla bekliyor.

Kamu Personel Alımı

Güncelleme Tarihi: 10 Ekim 2018, 18:01
YORUM EKLE
YORUMLAR
Kartal
Kartal - 10 ay Önce

30 üstü olmalı

Mustafa
Mustafa - 10 ay Önce

Kpss şartı da esnetilmeli 59 alanlara da haksızlık oluyor.