PMYO Alımları İçin Kılavuz Yayınlandı

Polis meslek yüksekokulları için yapılacak olan 2.500 polis adayı alımına yönelik olarak başvuru kılavuzu yayınlandı.

Kamu Personeli Alımı 05.08.2019, 22:11 05.08.2019, 22:12
PMYO Alımları İçin Kılavuz Yayınlandı

Başvuru Şartları 
Polis olma hayali kuran adayların faydalanmaları için başvuru kılavuzu yayınlandı. Polis Akademisi Başkanlığı tarafından gerçekleştirilecek olan 2.500 PMYO öğrencisi polis alımında hangi şartların aranacağı da belli oldu.

Başvuru yapacak adayların Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaları gerekmektedir. En az 18 yaşında olması gereken adayların 26 yaşını da doldurmamaları gerekiyor. Bu nedenle 1 Ocak 1994 tarihinden önce doğanlar başvuru yapamayacaklardır. 

Başvuru yapacak adayların TYT sınavından en az 250 puan almaları gerekmektedir. Bunun yanı sıra şehit veya vazife malulü olan kimselerin yakınları için puan şartı 150 olarak belirlenmiştir. Erkek adayların en az 167 cm kadın adayların ise en az 162 cm boyunda olmaları gerekiyor. Buna ek olarak erkek veya kadın tüm adayların vücut kitle endekslerinin 18 ile 27 arasında yer alması gerekmektedir. 

Kamu haklarından mahrum bırakılan kimselerin de polis olmaları mümkün olmayacaktır. tüm şartları taşıyan adaylara ek olarak güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılacaktır. Soruşturmanın neticesinde hakkında olumsuz herhangi bir durum olmayan kimselerin başvuruları kabul edilecektir. 

Toplamda 2.500 aday alınacak olup bunlardan 2.250’si erkek 250’si ise kadın adaylardan oluşacaktır. PMYO öğrencisi olmaya hak kazanan adayların kalacak yerleri devlet tarafından karşılanacaktır. Eğitim süresini başarıyla bitiren adaylara eğitim sonunda sınav yapılacaktır. Polis Akademisi Başkanlığı tarafından yapılacak olan bu sınavdan başarılı olan adaylar mesleğe başlamaya hak kazanacaklardır. 

Başvuru Usulü ve Tarihleri 
Başvurular 5 ile 19 Ağustos tarihleri arasında yapılacaktır. Adayların başvuru ile birlikte 130 liralık başvuru ücretini de yatırmaları gerekmektedir. Ücreti yatırmayan adayların başvuruları kabul edilmeyecektir. Vazife malulü ya da şehitlerin eş ve çocuklarından ise herhangi bir ücret alınmayacaktır. 

Adaylar ön muayene, fiziksel yeterlilik ve mülakat aşamalarından geçecektir. Tamamından başarılı olanlar kapsamlı sağlık taramasından geçirilecektir. Bunda da herhangi bir sıkıntı olmazsa güvenlik soruşturması aşamasına geçilecektir. 2.500 PMYO alımı için herhangi bir yeni gelişme yaşanması durumunda sitemizden öğrenebilirsiniz. Kılavuz için tıklayın.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (1)
Ramazan cankaya 2 yıl önce
Farketmez yeterki is olsun