Lise Mezunu İşçi Alımı İçin KPSS Şartı Kalktı

Kamu işçisi alımlarında lise mezunlarına uygulanan KPSS şartı kaldırıldı. Önlisans ve lisans mezunlarına ise KPSS şartı devam ediyor.

Lise Mezunu İşçi Alımı İçin KPSS Şartı Kalktı

Kura İle Atama Yapılacak
Ortaöğretim ve lise mezunu adayların kamuda işçi olarak çalışabilmeleri için artık KPSS şartı aranmayacak. Bunun yerine alımlar kura ile gerçekleştirilecek. Kura sonucu belirlenen adaylar sözlü sınava tabi tutulacak ve ardından da başarılı olmaları durumunda görevlerine başlayabilecekler. Ancak güvenlik soruşturması süreci aynı şekilde devam edecektir. 

Lise mezunları için getirilen bu düzenleme engelli işçi adaylarını da kapsıyor. Ortaöğretim mezunu engelli işçi adayları EKPSS sınavına girmeden kura ile atanabilecekler. Ancak ön lisans ya da lisans mezuniyeti arayan kadrolara yapılan başvurularda KPSS puanı istenmeye devam edecektir. 

Bu düzenlemenin getirilmesi ile birlikte kura ile alım yapılan meslekler grubu da genişletildi. Bu kapsamda temizlik görevlileri, bakım ve onarım görevlileri ile güvenlik ve koruma görevlileri de kura ile atanacaktır. Kura sonucu belirlenecek aday sayısı alım yapılacak kadro sayısının 4 katı olacaktır. 4 kat aday arasından atanacak olanlar sözlü sınav ile belirlenecektir. Yeni getirilen bu düzenleme bundan sonra uygulanmaya başlayacak. 

Kurumlar tarafından yapılacak alımlarda kuralar noter tarafından çekilecek. Böylelikle tüm işlemler kayıt altına alınacaktır. Yapılan işlemlere yönelik olarak itirazlar da yapılabilecek. İşçiler için KPSS’siz alımlar da oldukça sevindirici bir haber olarak geldi.

Kamu Personel Alımı

Güncelleme Tarihi: 11 Kasım 2018, 19:27
YORUM EKLE
YORUMLAR
Fatma Türüt
Fatma Türüt - 9 ay Önce

Kpss den yüksek puan alan lise mezunu çocuklarımiz nasıl başvuru yapcaklar bilgi sahibi olmak istiyoruz

Ali Osman
Ali Osman - 9 ay Önce

Ne güzel memleket. Biz kafa patlatıp 85-90 puan alalım işimiz kuraya kalsın. Başvuru yapmaktansa sayısal loto oynamak daha cazip.

Ayşe bilgin
Ayşe bilgin - 9 ay Önce

Bu haksızlık eğer lise mezunları kpss siz atanabilecekse önlisans ve lisans mezunlarinada bu hak tanınmalı . Kpss bizim önümüzde bir duvar gibi dururken lise mezunlarına neden bu ayrıcalık tanınıyor . Bir lisans mezunu olarak bende kura ile atanmak istiyorum

Furkan Sepetçi
Furkan Sepetçi @Ayşe bilgin - 5 ay Önce

Helal azına sağlık kardeşim Memlekette hain çok herkez kendi önündekini yesin dil uzatmayın millete

Enes
Enes @Ayşe bilgin - 9 ay Önce

Lisans mezunusunuz ama işçi olmak istiyorsunuz. Oyüzden mi okudunuz. Bırakın lise mezunları da işçi olsun. Siz memur statüsüne bakmayı devam edin

Mehmet
Mehmet - 9 ay Önce

İsabetli bir karar olmuş, kamuda elektronik teknisyeniyim, adamlar matematik Coğrafya tarih türkçe puanların bakıp kamuya işçi alıyor, sonra verim bekliyor... peki bu işi hakkıyla yapan meslek erbaplarının günahı neydi zamaninda ? Kendini mesleklerinde yetistirmis olmalarımı ? Mesleki arızalarını çozmekle yükümlü ustaların arızada tarih, cografya bilmemelerimi ? sonra Devlet batıyor, tubitakın başına hayvanat bahçesi müdürünü getiren zihniyet nasıl böyle mantıklı bir adım atmış hayret, darısı diğerlerine...

Funda
Funda - 9 ay Önce

Sağlık çıkışlı lise mezunları atamaları nasıl olacak

Mustafa kurt
Mustafa kurt - 9 ay Önce

Başvuruları nereden yapcaz kimse bilmiyor

Ali
Ali - 9 ay Önce

Ne güzel memleket. Biz kafa patlatıp 85-90 puan alalım işimiz kuraya kalsın. Sayısal loto oynamak daha cazip.

Birol
Birol - 8 ay Önce

Yandaşlara,el pençe durana yukarılarda büyüğü olanlara güzel haber