Korona Virüsü Daha Ağır Geçiren Kan Grupları Açıklandı

İç Hastalıkları Uzmanı olan Dr. Betül Kaya, yapmış olduğu açıklamalarda Amerika’da yapılmış olan bir araştırmanın sonuçları ile ilgili olarak bilgiler aktardı ve 0 (sıfır) kan grubunda olan kişilerin corona virüsü daha hafif şekilde B kan grupu olan kişilerin ise daha ağır geçirdiğini açıkladı.

Kamu Personeli Alımı 03.12.2020, 00:28 04.12.2020, 07:17
Korona Virüsü Daha Ağır Geçiren Kan Grupları Açıklandı

Korona Virüsü Daha Ağır Geçiren Kan Grupları Açıklandı

İç Hastalıkları Uzmanı olan Dr. Betül Kaya, yapmış olduğu açıklamalarda Amerika’da yapılmış olan bir araştırmanın sonuçları ile ilgili olarak bilgiler aktardı ve 0 8sıfır) kan grubunda olan kişilerin corona virüsü daha hafif şekilde B kan grupu olan kişilerin ise daha ağır geçirdiğini açıkladı.

Bütün Dünyayı etkisi altına almış olan korona virüs pandemi sürec boyunca önemli bilimsel veriler de bulunmaya devam ediyor.

Bunlar arasında en önemlisi olarak New York şehrinde bulunan Columbia Üniversitesi'nde yapılmış olan ve Nature dergisi tarafından yayınlanmış olan bir araştırmada korona virüs ile kan grupları arasındaki bağlantı araştırıldı.

B KAN GRUBU DAHA AĞIR GEÇİRİYOR

Covid-19 kan grubu konusu hakkında İç Hastalıkları Uzmanı Doktor Betül Kaya da bir açıklamada bulundu. Doktor Betül Kaya yaptığı açıklamalarda 0 (sıfır) kan grubunda bulunanların corona virüsü daha hafif bir şekilde, B kan grubunda bulunan İnsanların ise daha ağır geçirdiğini vurguladı.

AB KAN GRUBUNDA CAN KAYBI DAHA ÇOK

Bunun dışında Doktor Betül Kaya yapmış olduğu açıklamalarda kan grubu AB olan İnsanların ise can kaybı veya yoğun bakım sürecine daha çok görüldüğünü belirterek kan gruplarının korona virüsten koruyucu bir yönü olmadığını belirtti.

Açıklamalarında kan gruplarıyla ilgili yapılan araştırmalarda ortak verilerin ortaya konduğunu ifade eden Uzm. Dr. Kaya, A kan grubundaki kişilerin koronavirüse yakalanma oranlarının daha yüksek olduğunu, B kan grubundakilerin hastalığı daha ağır geçirdiğini vurguladı ve şöyle devam etti:

"0 kan grubu olan kişilerin koronavirüs salgınını daha hafif atlattığı ortaya çıktı. Ama bu, 0 kan grubuna sahip kişilerin koronavirüse yakalanmayacağı anlamına gelmiyor. Şunu unutmamak lazım, hangi kan grubuna sahip olursak olalım tedbirleri elden bırakmamak gerekiyor.

Koronavirüs enfeksiyonunun ilk ortaya çıktığı dönemlerde yaşlı ve kronik hastalığı olanlarda hastalığın ağır seyrettiği düşünülüyordu. Ancak genç ve kronik hastalığı olmayan kişilerin de hastalığı ağır geçirdiği görüldü."

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)