KHK Son Dakika! KHK ile İhraç ve İadeler

KHK son dakika gelişmeleri yaşandı kamu görevinden el çektirilen 8400 memur görevine iade edilmiştir. OHAL Komisyonu Başkanı açıklamalarda bulunarak iadeleri ve bazı hususlarda açıklamalarda bulundu…

Kamu Personeli Alımı 12.11.2019, 10:05
KHK Son Dakika! KHK ile İhraç ve İadeler

Tarih 15 Temmuz 2016 günü 09:18 civarında hain darbe girişimi sonrası Ülkede OHAL ilan edilmiş akabinde KHK ile yüzbinlerce kamu personeli ihraç edilmiştir. Bu ihraçlar Olağanüstü Hal Kapsamında yapılırken mağduriyetlerde yaşandığı görsel basın ve yazılı basında yer almaktadır.

OHAL Komisyonu Başkanı Salih Tanrıkulu KHK ile 125 bin 677 kamu personeli görevlerinden el çektirilmiş olup 131 bin 920 kişiye ise tedbir işlemi uygulanmıştır. Bu uygulamalar kapsamında 3482 kişi rütbe alma, 2760 kuruluşlara kapatmada yapıldığını açıkladı.

Açıklamalarına devam eden Tanrıkulu KHK ( Kanun Hükmünde Kararnameler) ile 15 Temmuz sonrası mesleklerinden ihraç edilenler, rütbeleri alınan emekli güvenlik görevlileri, bursu kesilen öğrenciler, polisler, hakimler, savcılar, genel müdürler, daire başkanları, belediye başkanları, müsteşarlar, kaymakamlar, valiler gibi bir çok meslek gurubundan ihraç işlemleri yapıldığını buna ilişkin olarak kurum ve kuruluşların kapatmalarına kadar başvuruları gözden geçirmekteyiz dedi, ekledi bugüne kadar 126.200 başvuru yapıldığını ve bunlarla ilgili gerekli işlemlerin başlatıldığını açıkladı.

OHAL Komisyonu Başkanı Salih Tanrıkulu 22.11.2017 tarihinden 8 Kasım 2019 tarihine kadar 93.200 başvuru karara bağlanmıştır. Ayrıca 8400 kişinin başvurusunu kabul ettiklerini ve KHK iadesi yaparak kamu görevlerine dönüşleri için onay verdiklerini açıkladı. Tanrıkulu 84 Bin 800 kişinin başvurularını değerlendirdiğimizde ise Devletin Milli Güvenliğini tehdit oluşturduğunu, gurup üyeliği, iltisakı bulunduğu, irtiatı bulunduğu gerekçelerine dayanılarak 84 Bin 800 KHK ile ihraç edilenlere ret kararı verildiğini duyurdu.

KHK ile ihraç edilen memurlara yönelik olarak işlerine geri dönmek için imza kampanyası başlatıldığı yazılı basında yer almaktadır. İmza kampanyasına destek için ( change.org ) sitesi üzerinden yapılmaktadır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)