Kamuya Memur, Kamu İşçisi ve Kamu Personeli Alım İşlemi Nasıl Yapılır

Memurların ve Kamu Personeli atamaları nasıl gerçekleştirilir. Dolu boş kadrolar nasıl belirlenir. İlan süreci nasıl işler, Tüm Kamu ilanları yayımlanıyor mu, Memur veya kamu işçisi olmak isteyenler ne yapmalı. Tüm ayrıntılar haberimiz ekinde…

Kamu Personeli Alımı 02.05.2019, 18:57
Kamuya Memur, Kamu İşçisi ve Kamu Personeli Alım İşlemi Nasıl Yapılır

Kamu Kurum ve Kuruluşları Bakanlıklar memur ve kamu personeli alımı ilanı yayımlayarak alımları gerçekleştirmektedir. Alım duyuruları Resmi Gazete, Devlet Personel Başkanlığı, Bakanlıkların Resmi İnternet sayfaları, Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) ve açıktan atama duyurularıyla alımlar gerçekleştirilmektedir.

Her yıl dolu ve boş kadrolar Kamu Kurum ve Kuruluşları tarafından Devlet Personel Başkanlığına bildirilerek ÖSYM KPSS merkezi atama yöntemi ile Kamu Kurumlarına memur, işçi ve kamu personeli alımı duyurusu gerçekleştirmektedir.

DPB Devlet Personel Başkanlığı kamu kurum ve kuruluşların yıllık olarak dolu boş kadrolarını belirlemek suretiyle emekliye ayrılan veya ayrılacak olan memur veya kamu işçisinin kadrosunu boşaltarak, boşaltılan kadroların yerine Bakanlıkların veya kamu kurumlarından derlediği bilgilerle o yıl kaç tane Devlet memuru ve kamu işçisi alınacağını, şartları, özel şartları, başvuru tarihlerini, sınav tarihlerini, kurumları almış olduğu bilgiler doğrultusunda ilana çıkar.

Devlet Personel Başkanlığınca yayımlanan kamu personeli ve memur alımlarını 15 gün boyunca (Resmi Gazetede) yayımlar. Ayrıca gazete, ulusal basın veya radyolarda duyuru yapar.

Ancak kamuda memur veya kamu personeli olmak isteyen adayların birçoğu bu ilanları göremez veya bulamaz. Bu sebeple kamu personeli alım sitemiz kamuya alımlarda sosyal medya hesaplarımız ile  (Web sitemiz, Cep uygulamamız, Facebook, İnstagram sayfalarımız) ile ilk olarak kamu personeli olmak isteyen veya iş arayanların resmi sayfası haline gelmiştir. Soru ve önerileriniz için her zaman sayfa takipçilerimizin yanında yer almaya devam edeceğiz.

Saygılarımızla…

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)