Kamu Kurumlarına Türkiye Geneli Şoför Alımı

Türkiye İş Kurumu tarafından resmi olarak bir açıklama yapıldı. İŞKUR tarafından yapılmış olan açıklamalar da Toplum Yararına Programlar kapsamında bundan sonra şoför alımı da yapılacağı açıklandı.

Kamu Personeli Alımı 31.10.2020, 00:16 01.11.2020, 00:21
Kamu Kurumlarına Türkiye Geneli Şoför Alımı

Kamu Kurumlarına Türkiye Geneli Şoför Alımı

Türkiye İş Kurumu tarafından resmi olarak bir açıklama yapıldı. İŞKUR tarafından yapılmış olan açıklamalar da Toplum Yararına Programlar kapsamında bundan sonra şoför alımı da yapılacağı açıklandı.

Resmi Gazete tarafından bugün yayınlanmış olan sayısında önemli olacak bir karar açıklandı.

Türkiye İş Kurumu resmi sitesi tarafından yayınlanmış olan aktif işgücü hizmetleri yönetmeliği değişiklik karalarında Toplum Yararına Programlar personel alımlarında düzenlemeler yapıldığı, bundan sonra devlet kurumlarına şoför alımlarınında yapılabileceği açıklandı.
Resmi Gazete'de yayınlanmış olan düzenleme şu şekilde açıklandı.

AKTİF İŞGÜCÜ HİZMETLERİ YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK

1. 12.3.2013 tarihli olarak ve 28585 sayılı olan Resmî Gazete’de yayınlanmış olan Aktif İşgücü Hizmetleri Yönetmeliklerine aşağıda geçici madde eklenmiştir.

GEÇİCİ MADDE 9. 1 2020 itibari ile korona virüs salgını nedeni ile, Sağlık Bakanlığına bağlı ve ilgili olan kuruluşları ve bunların taşrada bulunan teşkilatlarının corona virüs salgını ile mücadelelerine ilişkin yürütmekte oldukları devlet hizmetlerinin desteklenmesi amacı ile şoförlük mesleklerine yönelik olarak Toplum Yararına Program düzenlenebilir.

Bu şekilde düzenlenecek olan programlar ile 65 inci maddelerin 1. fıkrası hükümleri ve 4. fıkralarında yer almış olan belirli bir mesleğe yönelik olarak TYP’lerin değerlendirilmeye alınmayacağına yönelik hüküm uygulanmaz.

ALIM NASIL OLACAK?

Toplum Yararına Program düzenlemelerinin ardından devlet kurumları, personele ihtiyaç duydukları anda Toplum Yararına Programları kapsamında personel alımlarında şoför kadrosuna da personel alabilecekler.

Şoför alımı İlanları ise İŞKUR TYP ilanları kısmından yayınlanacak.

BAŞVURU GENEL ŞARTLARI NELERDİR

1 – TYP Şoför alımı ilanına başvuracak Türk vatandaşı olması gerekmektedir.

2 - TYP Şoför alımı ilanına başvuracak kamu haklarından mahrum bulunmaması gerekmektedir.

3 - TYP Şoför alımı ilanına başvuracak affedilmiş olsalar bile devletin ve milletin güvenliğine karşı suçlar işlememiş olması gerekiyor.

4 - TYP Şoför alımı ilanına başvuracak Anayasal düzeni yıkmaya ve bu düzenin işleyişini engellemeye karşı suçlar işlememiş olmak.

5 - TYP Şoför alımı ilanına başvuracak ilan edilmiş olan kadrolar için aranmış diğer başvuru şartlarını taşıması gerekmektedir.

6 - TYP Şoför alımı ilanına başvuracak ilan edilmiş olan unvanlar için mezun olunmuş okul nedeni ile öğrenim ve eğitim şartını taşımak gerekmektedir.

7 - TYP Şoför alımı ilanına başvuracak kişilerin Yapılacak Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması sonucu olumlu olmak

8 - TYP Şoför alımı ilanına başvuracak kişilerin Terör örgütlerin propagandasını yapmamış olmak.

9 - TYP Şoför alımı ilanına başvuracak kişilerin Terör örgütleriyle eylem birliği içerisinde olmamış olmak.

10 - TYP Şoför alımı ilanına başvuracak kişilerin terör örgütlerine üyeliği, irtibatı veya iltisakı bulunmamak.

9. alımı ilanına başvuracak olan bütün kişilerin Kamu kurumlarında çalışılan süreler için çalıştıkları kurumdan alınacak belge gerekmektedir.

10. alımı ilanına başvuracak olan bütün kişilerin Fotoğraflı öz geçmiş gerekmektedir.

11. alımı ilanına başvuracak olan bütün kişilerin Genel şartlar başlığında belirtilen mesleki tecrübeyi gösterir belge gerekmektedir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)