Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi! Lise Mezunu Aday 300 Subay Alımı?

Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi tarafından yayınlanan ilan kapsamında 300 aday 2020 subay alımı 03 Temmuz 2020 yarın başlıyor. Başvuruda bulunmak isteyen adaylar için tüm detaylar haberimizde…

Kamu Personeli Alımı 02.07.2020, 11:25
Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi! Lise Mezunu Aday 300 Subay Alımı?

Subay ihtiyacının karşılanması nedeniyle Jandarma ve Sahil Güvenlik Fakültesi yayınladığı ilan ile 300 aday erkek öğrenci 2020 subay alımı yapılacağı duyuruldu. Alınacak olan öğrenciler, Jandarma Genel Komutanlığı birimlerindeki ihtiyaçları karşılamak amacı ile başarılı şekilde okullarını bitirecekler muvazzaf subay olarak atanacaklardır.

1) Jandarma ve Sahil Güvenlik Fakültesi (JSGF) Ankara ilinde bulunan Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Başkanlığı (JSGA) yerleşkesi içerisinde bulunmaktadır.

2) Jandarma ve Sahil Güvenlik Fakültesi (JSGF)

3) Jandarma Genel Komutanlığının ihtiyaç duyduğu (Jandarma ve Sahil Güvenlik

4) Fakültesine sadece J.Gn.K.lığı için öğrenci temin edilecektir. Miktarda subay yetiştiren, bir yılı İngilizce hazırlık (Sınavlarda başarılı olarak kayıt yaptıran öğrenciler, İngilizce muafiyet sınavına tabi tutulacaktır. Bu sınavda başarılı olanlar doğrudan 1’inci sınıftan başlayacaktır.) olmak üzere (5) yıl lisans düzeyinde eğitim-öğretim veren İçişleri Bakanlığına bağlı yükseköğretim kurumudur. JSGF’de subay diplomasının yanı sıra ulusal ve uluslararası geçerliliği olan lisans diploması da verilmektedir.

5) JSGF’de öğrencilere lisans programı öncesinde nitelikli bir İngilizce hazırlık eğitimi verilmekte ve başarılı öğrencilere yurt dışında dil imkânı sunulmaktadır.

6) JSGF’den mezun olan subaylar ülkenin emniyet ve asayişinin sağlanmasında temel rolü oynayan Jandarma Genel Komutanlığının yönetim kademelerinde görev almaktadır.

7) JSGF’de öğrenim gören bütün öğrencilerin bütün ihtiyaçları (yemek, yatak, kıyafet, harçlık, eğitim-öğretim giderleri vb.) devlet tarafından karşılanmaktadır.

8) JSGF’de lisans düzeyinde eğitim aldıktan sonra Teğmen nasbedilen subaylar; 926 sayılı TSK Personel Kanunu hükümlerine göre aylıklarına ilave olarak; silahlı kuvvetler tazminatı, aile ve çocuk yardımı, doğum ve ölüm yardımı, tayın bedeli, emniyet ve asayiş hizmeti tazminatlarından yararlanmaktadır.

9) Jandarma subayları; orduevlerinden, lojmanlardan ve Ordu Yardımlaşma Kurumunun (OYAK) imkânlarından istifade etmektedir.

ADAY ÖĞRENCİ ALIMI ŞARTLARI

1) Lise veya dengi okul mezunları veya kayıt tarihine kadar mezun olabilecek durumda olanlar ile denkliği Milli Eğitim Bakanlığınca onaylanmak kaydıyla yabancı ülke lise mezunu olanlar müracaat edebilecektir.

2) Jandarma ve Sahil Güvenlik Fakültesine başvuru için; ÖSYM tarafından yapılan 2020 yılı Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda (YKS) aldıkları puan esas alınarak;

3) Temel Yeterlilik Testinden (TYT) 150 veya üzerinde puan almak, Alan Yeterlilik Testi’nden (AYT)

4) Eşit Ağırlık (EA) puan türüne göre, sıralamada en az 250.000’inci sırada yer alan adayın puanını almak, Sayısal (SAY) puan türüne göre, sıralamada en az 100.000’inci sırada yer alan adayın puanını almak,

5) Şehit veya vazife malulü eş ve çocuklarının ise yukarıda belirtilen puanların (EA, SAY) en az %80’ini almış olması gereklidir.

6) Jandarma ve Sahil Güvenlik Fakültesine temin edilecek (300) öğrencinin; (1) %75’i (225 öğrenci) Eşit Ağırlık (EA) puan türünden (Şehit/malül eş ve çocukları kontenjanı 11)

7) (2) %25’i (75 Öğrenci) Sayısal (SAY) puan türünden (Şehit/malül eş ve çocukları kontenjanı 4) alınacaktır.

8) YKS sınav sonucu olmayan veya belirlenen taban puanın altında not alan adaylar değerlendirmeye alınmayacaktır.

9) Başvuru yapan adaylar tercih ettiği puan türüne ve o puan türü için belirlenen kontenjana göre en yüksek puandan düşüğe doğru sıralanacak ve kontenjan miktarının on katına kadar adaya https://vatandas.jandarma.gov.tr/PTM/Giris internet adresi üzerinden “Seçme Sınavlarına Çağrılma ” duyurusu yapılacaktır.

Daha detaylı bilgi için ilan kılavuzunu inceleyin.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)