İstanbul’da 5,8 Şok Deprem! Kocaeli, Yalova ve Bursa Etkilendi

Türkiye’nin kalbi İstanbul’da bugün 13;59 sıralarında 5.8 büyüklüğünde 4 büyük şehrin etkilendiği deprem dolayısıyla Avrupa Akdeniz Sismoloji Merkezi, Kandilli Rasathanesi ve AFAD’ tan gelen açıklamalar neler, can kaybı veya yaralananlar var mı Cumhurbaşkanının, İstanbul Valiliği, AFAD’ın son dakika açıklamaları…

Kamu Personeli Alımı 26.09.2019, 20:18 04.10.2019, 20:00
İstanbul’da 5,8 Şok Deprem! Kocaeli, Yalova ve Bursa Etkilendi

13;59’da Marmara denizinde meydana gelen 5,8’lik deprem ile ilgili olarak İstanbul Valiliği tarafından yapılan basın ve yayın organları aracılığıyla yazılı ve görsel olarak ardı ardına açıklamalarda bulunuldu.

İstanbul Valiliğinden yapılan açıklamaya göre depremin hemen ardından ilgili birimleri derhal sahaya sürdüklerini ve bunun başında AFAD Başkanlığının olduğunu ve çalışmalara başlandığını bina hasar kayıtlarının tutulduğunu ve devam edildiğini ancak can kaybının olmayışı bizi ve tüm ülkemizi rahatlatmıştır. Artçı depremlerin devam ettiğini ancak bilim adamlarından ve ilgili kuruluşlardan anlık bilgiler aldıklarını aktardı.

Türk Kızılay’ı Başkanı Kerem Kınık’ın açıklamalarında ise Avrupa Akdeniz Sismoloji Merkezi, Kandilli Rasathanesi ve AFAD’ tan kuruluşlardan edindiğimiz bilgilere göre İstanbul depreminin artçı şokların devam edeceği yönünde açıklamalar geldiğini bunun süresinin beli olmadığını ancak bir veya iki hafta gibi sürebileceğini açıkladı. İstanbul depremi sondakika açıklamaları.

AFAD Deprem Dairesi Başkanı Murat Nurlu yaptığı açıklamada depremin bilançosunu açıkladı. Deprem Kuzey Anadolu fay hattının 13;59’da kırılarak meydana geldiğini ardından artçı depremlerin olduğunu bunlarının şiddeti ise 4,5,6 olarak açıkladı. Ardından İstanbul Şirinevler’de bir binanın yan yattığını ve bazı ilçelerde binalarda çatlaklar ve yarıklar olduğunu tespit ettiklerini bunun yanı sıra olası ihtiyaçlar için ( Arama kurtarma birliklerinin desteğine ihtiyaç duyulabileceği olabilir) diye Eskişehir, İzmir, Adana, Ankara, Afyonkarahisar AFAD arama kurtarma birlikleri İSTANBUL’a sevk edilmiştir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’nın İstanbul depremine ilişkin olarak yaptığı açıklamalarda ise depremin büyüklüğünün 5.8 olduğunu AFAD ölçümlerine göre çıktığını ve 28 artçı sarsıntının olduğunu açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan devamında Cumhurbaşkanı Yardımcımız Fuat Oktay başkanlığında Afet ve Acil Durum Merkezimizi derhal faaliyete geçirdik. Afet ve Acil Durum Başkanlığı İstanbul Valisi, İl Jandarma Komutanlığı, İl Emniyet Müdürlüğü, Kızılay Başkanlığı ve diğer ilgili mercilerle koordinasyonu sağlayarak tedbirlerimizi alıyoruz dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan İstanbullular başta olmak üzere tüm milletimize geçmiş olsun dileklerimi iletirken can kaybının yaşanmaması ve ciddi şekilde yüreğimizi yakacak haberin olmaması memnuniyet vericidir.

Hangi illerde okullar tatil edildi. 13;59’ da İstanbul depreminin ardından 28 artçı sarsıntının ardından başta İstanbul olmak üzere, Bursa, Yalova ve Kocaeli illerinde ilk ve ortaöğretim okular tatil edildi.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)