İşkur Üzerinden Kamuya 130 Büro Memuru Alınacak

İşkur üzerinden alınan kamu ilanları haberimizde. 130 adet büro memuru başvurusu nasıl yapılır? Şartlar nelerdir?

Kamu Personeli Alımı 02.01.2020, 12:36 02.01.2020, 14:15
İşkur Üzerinden Kamuya 130 Büro Memuru Alınacak

İşsizlik sadece Türkiye’nin değil, gelişmekte olan hatta gelişmiş ülkelerin ortak sorunudur. Toplumun   işsizliğe sadece ekonomik olarak bakması yetersiz ve yanlıştır. Ekonomik yönünün yanında sosyal yönden de ele alınması gereken bir konudur işsizlik.

Türkiye’nin nüfusu önceki yıla göre 1 milyon 193 bin 357 kişi artarak 82 milyon 3 bin 882 kişi olmuştur. Nüfus yoğunluğu özellikle bazı şehirlerde daha yüksek olup avantaj ve dezavantajları da farklılık göstermektedir. Mesela nüfus yoğunluğu anlamında en çok yoğun olan illerin başında İstanbul, Kocaeli, İzmir gelmektedir.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun son verilerine göre işsizlik oranının %13,8 olduğu açıklandı. İşsizlikle mücadelede en çok uğraş veren kurumların başında Türkiye’nin   Kamu İstihdam Kurumu olan İŞKUR gelmektedir.

Türkiye İş Kurumu’nun yayımlanmış son ilanlarına göre kamuda şu an çalışma ili Ağrı, Burdur, Elâzığ, Van, Konya, Eskişehir, Kars, Kastamonu, Malatya, Balıkesir, Uşak, Yozgat olmak üzere toplam 130 kişilik alım mevcuttur.

BAŞVURU ŞARTLARI

İstihdam edilecek 130 kişinin 4046 sayılı Kanunun 22. Maddesi kapsamında başka kamu kurumlarına nakil haklarının olmadığını bilmeleri gerekmektedir. KPSS puanıyla belirlenen adaylara sözlü sınav yapılacak olup, son listede açıklanan adayların teslim edecekleri belgeler, belgelerin teslim edilecek yeri ve diğer bilgiler internet adresinden öğrenilecektir. Adaylara ayrıca tebligat gönderilmeyecektir. Adaylar 3 ay boyunca deneme sürecine tabi tutulacaklar. Ayrıca 2018 KPSS-P3 ten en az 60 puan almaları gerekmektedir.

Adayların 18 yaşını doldurmuş olmaları gerekmektedir. Başvuruda bulunacak adayların affa uğramış olsa bile anayasal düzene karşı işlenen suçlar, milli savunmaya karşı suçlar, cinsel saldırı veya çocuğun cinsel istismarı suçlarından mahkûm olmamak koşuluyla kasten işlenen bir suçtan dolayı 1 yıl veya daha fazla hapis cezası alanlar eski hükümlü belgesi ile durumlarını belgelendirmeleri gerekiyor.

Başvuruda bulunacak adayların herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emeklilik, yaşlılık veya malullük aylığı almıyor olması gerekmektedir. Ayrıca yapılacak güvenlik soruşturmasının olumsuz çıkmaması ve vardiyalı işlerde çalışmasına engel olacak bir hastalığının olmaması gerekmektedir.

Erkek adayların askerlik ile ilişiğinin olmaması gerekmektedir. KPSS puanı ile belirlenen asil adayların 24.01.2020 gününe kadar istenilen belgeleri başvuruda bulundukları yere teslim etmeleri gerekmektedir. Evraklarında eksiklik olan süresi içinde evraklarını teslim etmeyen adaylar sözlü sınava alınmayacaktır.

Genç işsizler çalışma şartları bakımından özel sektöre oranla kamuda çalışmayı daha çok tercih ediyorlar. Bu tercihlerinin sonucu olarak hazırladığımız haber doğrultusunda yayımlanan ilanlara nasıl başvuru yapılacağı anlatılmıştır.

 Türkiye İş Kurumu’nun internet sitesine tıkladığınızda internet şubesi sekmesinden giriş yapabilirsiniz. Sonrasında iş arayan ve işveren bölümlerinden iş arayan kısmını tıklayıp

İşyeri türü kısmında Kamu yu seçtiğinizde ülke geneli açılan tüm ilanları görebilirsiniz.

Yorumlar (0)