İŞKUR TYP Alımlarında Büyük Skandal! Sayıştay Raporu

Türkiye İş Kurumu TYP alımlarında büyük skandal. Binlerce iş arayan vatandaşı mağdur eden Toplum Yararına Programlar çerçevesinde işsizlere umut olan İŞKUR’un TYP alımlarında Sayıştay Raporuna göre işe alınması gereken vatandaşları değil…

Kamu Personeli Alımı 09.10.2019, 16:48 09.10.2019, 16:50
İŞKUR TYP Alımlarında Büyük Skandal! Sayıştay Raporu

Sayıştay Raporuna göre Türkiye İş Kurumu tarafından işsiz vatandaşlara yönelik olarak Toplum Yararına Programlar çerçevesinde alımların planlanması ve yapılması gerekirken başka işte çalışan veya geliri olan 1000’den fazla kişiyi işe alması Sayıştay 2018 raporu ile belgelenmiş oldu.

Oysa İŞKUR ilanlarında binlerce insan iletişim araçlarıyla ulaşarak, 81 İlde TYP alımlarını yayınlıyorsunuz, neden Erzurum, Ardahan, Elazığ, Mersin, Tekirdağ, Diyarbakır veya Sinop yayınlanmıyor işe ihtiyacımız var diye iş arayan vatandaşların hakkı Sayıştay raporu ile ortaya konulmuştur.

2018 Sayıştay Raporunu açıkladığında ise İŞKUR üzerinden TYP alımları savunmasında geçen, ilanlarımız 5 gün süre ile askıda kaldığından bu süre zarfında Sosyal Güvenlik sistemlerinde yaşanan hatalar neticesinde hatalar yapıldığını açıklamışlardır.

SGK Sosyal Güvenlik Kurumundan bir açıklama yapılarak mevzuatımızda günlük program çerçevesinde sigortalılık durumlarının aynı anda alınamadığını ve bunun mümkün olmadığını açıklamasında bulunuldu.

Buna göre işe alınmaması gereken 1000’den fazla kişiye İŞKUR tarafından ödenen para miktarı ise Sayıştay Raporuna göre 4 Milyon 268 bin lira hak etmeyen insanlara aktarılmıştır. İşsiz vatandaşlar büyük tepkiler vererek İŞKUR açık iş ilanları yayımlamasına rağmen başvuruda bulanmak isteyen adayların başvuruya neden kapandığı iddasında bulunarak açıklama istediler.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (13)
Hüseyin 2 yıl önce
TYP sistemi başlı başına bozuk bir sistemdir. TYP MEB GÜVENLİK ÇALIŞANLARI olarak 4 Aralık kararnamesinde bilinçli olarak Kadroya dahil edilmedik oysa biz TYP MEB GÜVENLİK ÇALIŞANLARINA KADRO HAKTİR ÇÜNKÜ GÜVENLİĞİN GEÇİCİSİ OLMAZ. SÜREKLİLİK İSTİYORUZ
Saim Gündogdu 2 yıl önce
Ben koruma Guvenlik onlisans mznyum 3 yuksek onur belgrm var nitelikli elemanim yaş 43 hiç bir yerden bir grlirim yok işsizlik maasi aliyom eşimin işi yok sigorta girişi bile yok iki cocugum var okula giden işsizim cotumda liste yondemi ile alim oldu .acik, acik soyleyemiyorlar ama siyasi bir sekilde alim oldu.durum bu ben hakkimi helal etmiyorum.
Hatice celik 2 yıl önce
Evet doğru adanada da guvenlik alımında hile vardı bir isim hem güvenlik hem de hademe başvurusunda iki yerde listede ismi vardı.buna bir açılık getirsinler
Nurettin akdeniz 2 yıl önce
Bende bir işsizim maalesef güvenlik kartımda typy başvurdum maalesef kimsenin kuraların nasıl ve ne şekilde çekildigini bilmiyoruz birde güvenlik alımlarında yok efendi tecrubeli olmak gerekiyomuş ben bunlara inanmıyorum bu ülkede maalesef adamı olan hem işi buluyor hemde devletten istedigi yardımı alabiliyor gerek işkur bünyesinde çalışanlar olsun ister diger devlet yardımı kuruluşlarında çalışanlar olsun ben bunlara hakkımı helal etmiyorum
Sevinc Lama 2 yıl önce
Çanakkale'yede kamu kurumar ve her yere güvenlik alınmasını devletimizden arz ediyorum kimse işsiz kalmasın
İşsizman 2 yıl önce
Allah belanızı versin,Allah sizinde eşinizi,evladinizi beş kuruşa muhtaç hale getirsin inşAllah.
bitlis magduru 2 yıl önce
bir hafta once bitlis typ kurasi cekilde dusunun kari koca ayni anda isminin cikmasi , kocasi muhtar ve aylik kuru erzak yardimi aliyor 3 yildir kadinin iskurdan ismi cikiyor, bir komsumuzun da kocasi gardiyan karisinin adi 2 yildir iskurda typ de ismi cikiyor . ornek cogaltilabilir. bunlar tesadufmu soyleyin . biz ailecek ismimisi yaziyoruz hic cikmiyor. tesadufmu. suc DEVLET te. sikayet ettik takan yok.
iskur bir ise uaramiyor 25 yildir isimi kendim buluyorum 2 yıl önce
25 yildir calisiyorum isimi kendim buluyorum iskur bur ise yaramiyor ancak basindan attiklarina bakiyorlar
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın