İçişleri Bakanlığı Kaymakam Adaylığı Sınavını İlan Etti

100 Kaymakamın alınacağı sınav dahilinde İçişleri Bakanlığı Kaymakam Adaylığı Sınavına dair başvuru ilanını yayımladı.

Kamu Personeli Alımı 09.09.2019, 07:20 09.09.2019, 11:25
İçişleri Bakanlığı Kaymakam Adaylığı Sınavını İlan Etti

Ülke genelinde siyasal bilgiler ve kamu yönetimi kapsamında eğitim alan vatandaşların kamu kurumu hizmetlisi ve kamu görevlisi olarak çalışması için belirledikleri üst düzey makamlardan olan Kaymakamlık için bakanlık tarafından başvuru duyurusu yayımlandı.

Söz konusu açıklamayı yapana bakanlık İçişleri Bakanlığı olurken; aynı zamanda yayımlanan kamu personeli sınavı başvuru ilanı ise Kaymakam Adaylığı Sınav İlanı olarak kayıtlarda yerini aldı.

100 kişilik kontenjan ile gerçekleştirilecek olan kaymakam alımı için başvuru yapacak olan adayların arasından başarılı olanları tayin edecek olan sınava dair hem başvuru hem de uygulama bilgilerine yer verildi.

Başvuru yapacak olan adaylar için kılavuzda eğitim şartları sıralanırken; özel şartlar olarak düşülen şerhlerin dışında genel eğitim şartı için; sosyal bilimler, mühendislik fakülteleri ile tarih bölümlerinde en az dört yıllık lisans eğitimi yapmış ve uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi, kamu yönetimi, hukuk ve iktisat alanlarında lisansüstü eğitim yapmış olmak şartı arandığı belirtilmiştir.

01 Ocak 2019 tarihi itibariyle 35 yaşını doldurmamış olan adayların başvuru yapabileceği sınav için, 09 Kasım 2019 tarihinde Ankara’da sınav yapılacaktır. İlgili sınav ise saat 10:15’te başlayacak olup; geç kalan adaylar 100 soru için 150 dk verilen sınava dahil edilmeyecektir.

19-25 Eylül 2019 tarihleri arasında ÖSYM başvuru merkezlerinden ve online olarak başvuru yapabilecek olan adaylar için başvuru ücreti 216 TL olup; başvurularını zamanında yapmayan adaylar için 9 Ekim 2019 tarihinde geç başvuru imkanı verilecektir.

Kaymakam Adaylığı Sınav İlanı için tıklayınız.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (1)
yılmaz tekin 2 yıl önce
1 ve2.yabancı dil bilme sınavı niçin yapılmıyor çok önemli