İçişleri Bakanlığı 100 Kaymakam Alımı Sınav Başvuruları

Mülki idari hizmetler sınıfına personel temini için ÖSYM tarafından İçişleri Bakanlığı’nın onayıyla düzenlenen 2019 Kaymakam adaylığı giriş sınavı başvuruları bugün itibariyle başladı. İşte kaymakam alımına dair detaylar.

Kamu Personeli Alımı 19.09.2019, 08:56 19.09.2019, 13:32
İçişleri Bakanlığı 100 Kaymakam Alımı Sınav Başvuruları

Resmi Gazete’de yayınlanan ilanda İçişleri Bakanlığı tarafından 100 kaymakam adayı alınacağı ilan edilmişti. Kaymakam alım ilanında yer alan bilgilerde, sınavın 9 Kasım 2019 tarihinde 10.15’te Ankara’da yapılacağı kamuoyuna duyurulmuştu.

Kaymakamlık sınavı için ÖSYM işlem takviminde belirten sürenin gelmesiyle birlikte kaymakam olmak isteyen binlerce insanın gözü kulağı bu habere kesildi. ÖSYM tarafından yapılacak olan 2019 kaymakamlık sınavına kimler başvurabilir, şartları nelerdir?

Kaymakam sınavına girebilmek için fakültelerinin uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi, kamu yönetimi, iktisat, işletme, maliye ve finans, sosyoloji, halkla ilişkiler ve tanıtım, psikoloji bölümlerinden veya bu bölümlerden herhangi birinin müfredatında yer alan derslerin en az yüzde seksenine sahip olan diğer bölümlerden ya da hukuk fakültelerinden mezun olma şartı vardır.

Bu husus dışında üniversitelerin sosyal bilimler, mühendislik fakülteleri ile tarih bölümlerinde en az dört yıllık lisans eğitimi yapmış ve uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi, kamu yönetimi, hukuk ve iktisat alanlarında lisansüstü eğitim yapmış olma şartı da kılavuzda yer almaktadır.

2019 Kaymakamlık Sınavına Nasıl Başvurulacak?

ÖSYM tarafından bugün başvurularda aday işlemlerinde yer alan başvurular bölümünde İçişleri Bakanlığı Kaymakam Adaylığı Giriş Sınavı bağlantısına tıklayarak başvuruda bulunabileceksiniz.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)