Erkekler Dikkat! Korona Virüs Testisleri Etkiliyor

Korona virüs salgınında Dünya genelinde ilk kez Türkiye'de görüldü ve Testis ağrısı üzerinden Corona Virüs tespit edildi.

Kamu Personeli Alımı 21.11.2020, 00:32
Erkekler Dikkat! Korona Virüs Testisleri Etkiliyor

Erkekler Dikkat! Korona Virüs Testisleri Etkiliyor

Korona virüs salgınında Dünya genelinde ilk kez Türkiye'de görüldü ve Testis ağrısı üzerinden Corona Virüs tespit edildi.

Urology Case Reports dergisi tarafından yayınlanmış olan ve İngiliz Daily Star gazetesinin haber yaptığı olaya göre;

İstanbul şehrinde yoğun olarak testis ağrısı şikayeti ile hastaneye başvuran bir kişide Korona virüs çıktı. Ayrıca bu şekilde olan belirti ile teşhis konulan dünya genelinde ilk hasta olduğu bildirildi.

Açıklanan bilgilere göre, Covid 19 olan şahsın şiddetli bir testis ağrısı dışında hiçbir semptomu göstermediği bildirildi.

Çin'in Wuhan kentinde Aralık 2019'da ortaya çıkan yeni tip koronavirüs, kısa sürede global bir krize dönüştü.

Dünya genelinde 56 milyonu aşkın insana bulaşan virüsle ilgili bir yandan aşı çalışmaları devam ederken, diğer yandan da hastalığın şifreleri çözülmeye çalışılıyor.

Hastalığın belirtileri ile ilgili çarpıcı bir çalışma Türkiye'de yapıldı. Sonuçları Urology Case Reports dergisinde yayınlanan ve İngiliz basınında da dikkat çeken çalışmaya göre; testislerde yaşanan ağrı ve şişkinlik, Kovis-19'un nadir görülen belirtilerden biri olabilir.

BU BELİRTİYİ GÖSTEREN İLK HASTA TÜRKİYE'DE

İstanbul'da özel bir hastanede görev yapan Dr. Hakan Özveri, yaz aylarında 49 yaşındaki bir hastanın testislerinde yoğun ağrı ve şişkinlik şikayetiyle kendilerine geldiğini söyledi.

Öksürük, yüksek ateş ile koku ve tat alma duyularını kaybetme gibi Kovid-19'un yaygın görülen belirtilerin hiçbirini taşımayan hastaya, virüs taşıyan biriyle teması olduğu için test uygulandı.

Sonuçları pozitif çıkan hastadaki ağrının, ilk görülen belirti olduğu ortaya çıktı. Hastanın başka bir sağlık problemi ya da cinsel yolla bulaşan hastalığı bulunmadığı da öğrenildi.

UZUN DÖNEMLİ HASARA YOL AÇABİLİR

Dr. Özveri, erkeklerde yaşanan testis ağrısının Kovid-19'un ilk klinik belirti olabileceğini söylerken, "Kovid-19 genel olarak solunum yolu organlarına saldıran viral bir enfeksiyon.

Buna karşın bizim karşılaştığımız vakada akciğerdeki belirtiler yerine testisler gibi genital organlarda semptomlar ortaya çıktı. Hastalardaki genital problemler ve testis ağrıları Kovid-19'la birlikte değerlendirilmeli" dedi.

TESTİS AĞRISIYLA KOVİD-19 TANISI KONUNAN İLK HASTA

Daily Star'da yer alan habere göre, söz konusu vakanın bu şekilde tanı koyulan ilk örnek olduğu belirtilirken, hastalığın testislerde uzun dönemli etki ve hasara yol açabileceği ifade edildi.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)