Emeklilikte Yaşa Takılanlar! EYT Son Dakika Durumu

Emeklilikte Yaşa Takılanlar binlerce emekli olmayı bekleyen ancak yaş engeline takılanların son durumu nedir. TBMM gündemine gelmesi beklenen yasalar ile EYT’lilere çözüm olacak mı?

Kamu Personeli Alımı 16.09.2019, 01:55 21.09.2019, 23:19
Emeklilikte Yaşa Takılanlar! EYT Son Dakika Durumu

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın resmen görevlendirdiği Prof. Dr. Vedat Bilgin EYT son dakika gelişmelerini değerlendirdi. Ülkemizde Emeklilikte Yaşa Takılanların durumları farklı birçok ülkede emeklilik yaşı erkeklerde 65 ila 67 olurken kadınlarda ise 62 ila 64 yaş arası emekli edilmekteler. Ancak şu durumu göz ardı edemeyiz, erken emeklilik için işten çıkan veya çıkarılmış olanlar, emekli maaşları bağlanamadığından mağduriyetler yaşanmakta.

Prof. Dr. Vedat Bilgin Türkiye’de 2018 yılı sonrası emeklilik yaşı erkeklerde 61 iken kadınlarda 58 olarak Anayasa ve kanunlarla belirlenmiştir. Bu durum emekli olmak isteyen vatandaşların pirim gün sayılarını doldurmuş ancak yaşa takıldıklarından emekli maaşları bağlanamamaktadır. Bu sorunlar 1999 yılından beri devam etmekte olup 08/09/1999 öncesi SSK Bağkur Emekli Sandığı memurlar göreve başladıklarında prim gün sayısı 5 Bin günü doldurmaları erkeklerde hizmet yılı 25 yıl kadınlarda ise 20 yıl üzerinden emekli olunabiliyordu. Yani 18 yaşında göreve başlayan bir memur 45 yaşını doldurmadan emekli olabiliyordu.

EYT FİLLANDİYA MODELİ UYGULANABİLİR;

Almanya ve Fillandiyada emeklilik yaşı 65 ila 67 arasında seyretmek olup Türkiye’de 2008 yılı sonrası kadınlarda 58 erkeklerde ise 61 olarak kanunlaşmıştır. 1999 yılı sonrası prim gün sayısı 7000 Bin güne çıkarıldığından dolayı 1975 ile 1999 yılları arasında görev yapanlara kademeli yaş şartı getirildi. 5510 sayılı kanun ile 30 Nisan 2008 tarihinden itibaren işe girenlerin emeklilik yaşı 65 yükseltilmiştir. Yukarıda 1999 sonrası çıkarılan SGK Bağkur ve Emekli sandığı emeklilik sisteminden dolayı mağduriyet yaşadıklarını dile getiriyorlar.

EYT FİLANDİYA MODELİ NEDİR DETAYLARI NELER?

Fillandiya’da emekli olmak isteyen ancak yaş engeline takılan vatandaşlar için çıkarılmış olan kanunlara göre emeklilik maaşını hak etmesi için her eksik yıl için %2 eksik maaş almaktadır. Ayrıca 4 yıl eksiği bulunan ancak emekli olmak ve maaş bağlanmasını isteyen vatandaşlar için %8 eksik maaş alacağını taahhüt etmesi durumunda emekli maaşı bağlanmaktadır.

FORMÜL ARAYIŞLARI SÜRÜYOR

Cumhurbaşkanı tarafından görevlendirilen Profesör Doktor Vedat Bilgin’e EYT çözümü için TOBB ETÜ Üniversitesi Öğretim Görevlisi Profesör Doktor Cem Kılıç ise yapmış olduğu açıklamalarda SGK ile görüş alışverişlerinde olduğunu bunun yanı sıra başka ülkelerdeki emeklilik sistemlerinin incelediklerini sayın Kılıç bu hususta araştırmalarını sürdürdüğünü ancak Emeklilikte Yaşa Takılanlar tek bir guruptan olmadıklarını bu sebeple EYT çözümünün uzun sürebileceğini açıkladı.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (2)
Ülkü özcan 12 ay önce
Biz türkiyede doğduk ve bu topraklarda yaşıyoruz bize ne Avrupa’da kaç yaşında emekli olduklarından bana devletim avrupadaki insanların yaşam şartlarını mı sagladıki bende oraya göre emekli olayım ben çocukluğumdan beri çalışıyorum tam 32 sene oldu bu emekliliği hak ettiği mi düşünüyorum saygılarımla
Ramzan cengiz 12 ay önce
Ben dogum günüm 20.nisan 2000 uzman olla bilirmiyim