Dışişleri Bakanlığı 75 Konsolosluk ve İhtisas Memurluğu Alımı

Dışişleri Bakanlığı'nın Resmi Gazete'de yayımladığı ilan neticesinde Konsolosluk ve İhtisas Memurluğu kadrosuna personel temin etmek için yapılacak sınav duyurusu yayımlandı. Yayımlanan Konsolosluk ve İhtisas Memurluğu sınavına giriş şartları ve başvuru aşamaları nelerdir? İşte tüm detaylar.

Kamu Personeli Alımı 26.09.2019, 01:55 26.09.2019, 12:37
Dışişleri Bakanlığı 75 Konsolosluk ve İhtisas Memurluğu Alımı

Dışişleri Bakanlığı'nın konsolosluk ve ihtisas memurluğu bünyesinde çalıştırmak için aday alımı yapacak. Aday alımından önce personel temini için giriş sınavı düzenlenmesi ilanı kamuoyuyla paylaşıldı. Paylaşılan ilanda Konsolosluk ve İhtisas Memurluğu sınavının başvuru şartları ve tarihleri belirlendi.

Yayımlanan duyuruda kadroya başvurmak için yapılan giriş sınavı yazılı ve sözlü olmak üzere iki aşamadan oluşacağı ifade edildi. Sınav ilanında sınavın yapılacağı tarih de duyuruya eklendi. Buna göre sınavın ilk aşaması olan yazılı sınav 2-3 Kasım 2019 tarihlerinde Ankara’da yapılacaktır.

35 yaşını doldurmamış adayların başvuracağı sınavda, yurtiçi ve yurtdışında denkliği kabul edilmiş, mezuniyeti onaylanmış en az dört yıllık eğitim verilen fakültelerinden mezun olma şartı yer almaktadır. Ayrıca sınava girmek için ÖSYM tarafından yapılmış YDS ile E-YDS sınavlarından alınan puanlar ile başvuru yapılması gerekmektedir.

75 kişinin alınacağı kadroya başvurmak için yapılacak sınava 7 Ekim 2019 Pazartesi günü başlayacaktır. Sınav ilanı duyurusunda son başvuru tarihleri de yer almaktadır. İlana göre 17 Ekim 2019 Perşembe günü saat 18:00’a kadar Konsolosluk ve İhtisas Memurluğu sınavına başvurular kabul edilecektir.

Sınav sonucu alınacak personelin kontenjanı ve sınavın hangi dillerde ne kadar kontenjanla yapılıp kaç kişinin yazılı sınava kabul edileceği de belirtilmiştir. İşte o tablo:

Tabloda yer alan yabancı dil ile YDS/E-YDS sınavına girmiş adaylar arasından sıralama yapılarak yazılı sınavlara çağrı duyurusu yapılacaktır. 

Konsolosluk ve İhtisas Memurluğuna Giriş sınavı duyurusu için tıklayınız.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)