Dışişleri Bakanlığı 50 Aday Meslek Memuru Alımı Yapacak

Bugün yayımlanan ilanla Dışişleri Bakanlığı bünyesine 50 Aday Meslek Memuru ünvanıyla kamu personeli alımı yapacağını duyurdu.

Dışişleri Bakanlığı 50 Aday Meslek Memuru Alımı Yapacak

Dişişleri Bakanlığınca yayımlanan Aday Meslek Memurluğu giriş sınavı ile 50 kamu personeli alımı için adaylar yazılı ve sözlü sınavlara tabi olacaklardır. Sınavın yazılı aşaması 9 Şubat 2019 ve 10 Şubat 2019 tarihlerinde Ankara da gerçekleştirilecek.

Meslek Memurluğu Nedir?

Meslek memurluğu Türk dış politikasının oluşturulması ve icrasında görev, yetki ve sorumluluk üstlenen ve yurtdışında temsil görevi icra eden diplomatik kariyer memurlarıdır.

Sınava başvurmak isteyen adayların  657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 48. maddesinde sayılan genel şartları taşıması (Sınava başvurabilmek için Türk Vatandaşı olmak gerekmektedir), 01 Ocak 2019 tarihi itibarıyla 35 yaşını doldurmamış olması (01.01.1984 ve daha sonra doğmuş olanlar),

Yurtiçindeki üniversitelerin veya diploma denkliği Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından onaylanmış olmak kaydıyla yabancı üniversitelerin lisans düzeyinde en az dört yıllık eğitim verilen fakültelerin uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi, kamu yönetimi, iktisat, işletme, maliye, finans, tarih, sosyoloji, halkla ilişkiler ve tanıtım, psikoloji bölümleri ile bu bölümlerden herhangi birinin müfredatında yer alan derslerin en az %80’ine sahip olan diğer bölümlerden ya da hukuk fakültelerinden mezun olması veya sosyal bilimler alanında (YÖK’ün belirlediği kapsam dikkate alınacaktır) veya mühendislik fakültelerinde en az dört yıllık lisans eğitimi yapmış olup, uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi, kamu yönetimi, hukuk ve iktisat alanlarında lisansüstü eğitim yapmış bulunmak.

Aday Meslek Memurluğu sınavına dört farklı kategoriden birinden başvurulabilecek olup, söz konusu kategorilerin isimleri, sınavların yapılacağı yabancı diller, 2017, 2018 veya 2019 yıllarında sınava girilecek yabancı dilde alınmış olan asgari YDS, e-YDS puanları, atama yapılabilecek azami kadro sayıları ile yazılı sınava kabul edilecek aday sayıları haber eki tabloda bulunmaktadır. Puan eşdeğerliği ÖSYM tarafından saptanmış uluslararası dil sınavlarından 2017, 2018 veya 2019 yıllarında alınan puanların, bahse konu uluslararası dil sınavına ilişkin sonuç belgesinin alındığı sınav dönemi itibarıyla ÖSYM tarafından belirlenen YDS’deki karşılıkları da değerlendirmeye alınacaktır.

Giriş sınavı başvuruları 3 Ocak 2019 Perşembe günü başlayıp 22 Ocak 2019 Salı günü saat 18:00’de sona erecektir.

Ayrıntılı alım ilanını incelemek için tıklayınız.


 

Kamu Personel Alımı

Güncelleme Tarihi: 28 Aralık 2018, 08:42
YORUM EKLE
YORUMLAR
kubra godek
kubra godek - 6 ay Önce

Basvurmak istiyorum