Deprem Hakkında Flaş Açıklama

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü olan Prof. Haluk Özener, son 120 sene içerisinde 4 şiddetinin üzerinde 10.965 depremin oluştuğunu, fay hatlarının aşırı derecede hareketli olduğunu, bu durumunda Türkiye içinde her an 7 şiddetinin üzerinde bir depremin meydana gelebileceğini söyledi.

Kamu Personeli Alımı 30.11.2020, 10:30 30.11.2020, 20:16
Deprem Hakkında Flaş Açıklama

Deprem Hakkında Flaş Açıklama

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü  olan Prof. Haluk Özener, son 120 sene içerisinde 4 şiddetinin üzerinde 10.965 depremin oluştuğunu, fay hatlarının aşırı derecede hareketli olduğunu, bu durumunda Türkiye içinde her an 7 şiddetinin üzerinde bir depremin meydana gelebileceğini söyledi.

Meclis Depremlere Karşı Alınabilecek Önlemleri Araştırma Komisyonu, AK Parti Sakarya Milletvekili Recep Uncuoğlu başkanlığında toplandı.

Komisyon, AFAD Başkanı Güllüoğlu, Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) Yönetim Kurulu Üyesi ve Koordinatörü Erdal Turgut, MTA Genel Müdürlüğü Jeoloji Etütleri Dairesi Yer Bilimleri Araştırmaları Koordinatörü Doç. Dr. Selim Özalp, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener ve TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi Yer ve Deniz Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Abdullah Karaman'ı dinledi.

7'NİN ÜZERİNDE DEPREM OLABİLİR

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, 258 tanesi Marmara Bölgesi'nde olmak üzere Türkiye genelinde toplam olarak 456 kayıt istasyonuna sahip olduklarını ve AFAD ile koordineli bir şekilde faaliyet gösterdiklerini açıkladı.

Prof. Dr. Haluk Özener, son 120 yıl içerisinde 4 şiddetinin üzerinde 10.965 depremin meydana geldiğini, fay hatlarının aşırı şekilde hareketli olduğunu, bu durumunda Türkiye sınırları içinde her an 7 büyüklüğünde bir depremin meydana gelebileceğini gösterdiğini söyledi.

Türkiye'nin maalesef deprem kuşağında yer almış olduğuna dikkati çeken Prof. Dr. Haluk Özener, Hatay bölgesinde 1500 yıldır her hangi bir depremin oluşmadığını fakat Hatay dahil deprem olmaz denilen yerlerde bile depremin her an olabileceğini açıkladı.

İzmir depremine dikkat çeken eden Prof. Dr. Haluk Özener, Yapmış olduğumuz hesaplarda 7,2'nin üstünde bir enerji birikmiş durumda. Bizi beklemekte olan daha büyük depremler bulunuyor. O nedenle daha iyi, hazırlıklı ve koordine olmamız şart dedi.

Olası bir Marmara depreminde, deniz altında bulunan çöküntüler sebebi ile tsunami ve heyelanların meydana gelebileceği uyarısında bulunan Prof. Dr. Haluk Özener, "Ege ve Akdeniz bölgelerinde tarih boyunca tsunamiler oluştu ve yine olacaktır.

Tsunami konusunda 2012'de çalışmalar yaptık. 5,5 üzerindeki depremlerde uyarı veriyoruz. Hep 'Allah korusun' diyoruz ama Allah insana akıl da vermiş. Bize düşen bilimin ışığında siyaseti beslemektir." diye konuştu.

Erken uyarı sistemi ile Marmara'da 5 ile 7 saniye arasında bir zaman kazandıklarını belirten Özener, afete hazırlık eğitimi kapsamında 3 bin 893 eğitim gerçekleştirdiklerini ve 502 bin 682 kişinin katılımını sağladıklarını anlattı.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)