Çin’de Bunya Virüs Adında Yeni Bir Virüs Çıktı

Korona virüs hızlı bir şekilde insanlara bulaşmaya ve öldürmeye devam ederken şimdi de Bunya adında yeni bir virüs daha ortaya çıktı. Ve Ölenlerin ve enfekte olanların sayısı hızla artıyor!

Kamu Personeli Alımı 06.08.2020, 00:10
Çin’de Bunya Virüs Adında Yeni Bir Virüs Çıktı

Çin’de Bunya Virüs Adında Yeni Bir Virüs Çıktı!

Korona virüs hızlı bir şekilde insanlara bulaşmaya ve öldürmeye devam ederken şimdi de Bunya adında yeni bir virüs daha ortaya çıktı. Ve Ölenlerin ve enfekte olanların sayısı hızla artıyor!

Çin devleti içinde hızlı bir şekilde yayılmaya başlayan Bunya virüs şuana kadar 7 kişinin hayatını aldı. Şu ana kadar Çin devleti içinde 60 İnsan da görülen Bunya virüs’ün, ölümcül ve enfekte etkisinin yeni tip olan Covid-19’dan daha güçlü olduğu açıklandı.

Virologların ve bilim adamlarının Bunya Virüsün insanlara kene ve sivrisineklerden geçebildiğini ancak insandan insana kan ve mukoza yolu ile bulaşabildiğini açıkladılar.

Tüm dünya korona virüs salgınından sonra şimdi ise Bunya adında bir virüsün pençesine düşmüş oldu. Çin devletinin Anhui ve Zhejiang eyaletlerinde ortaya çıkan Bunya virüs’ün ölüm ve enfekte oranının yüzde 10 olduğu açıklandı. Bu durumda tahmini olarak korona virüsün ölüm oranına eşit bir değer.

Bunya Virüs Nedir? Bunya Virüs Ne Tür Belirtiler Gösterir?

Kene kaynaklı olduğu düşünülen yeni Bunya virüsün Çin devletinde ortaya çıktığı ve yedi kişinin hayatını aldığı, 60’tan fazla kişinin ise hastaneye yatırılmasına yol açtığı açıklandı.

BUNYAVİRÜS NEDİR, NASIL BULAŞIR?

Daha önce Tayvan’da ilk olarak 2010 yıllarında ortaya çıkan Bunya virüs, insandan insana bulaşabiliyor ve ayrıca Tayvan Hastalık Kontrol Merkezleri yetkiliklerine göre ölüm oranı yüzde 10’dur.

Trombositopeni Sendromunun kuluçka süresi aynı Corna Virüs gibi 7 ila 14 gündür. Yaygın belirtiler arasında ise ateş, halsizlik, bulantı, karın ağrısı ve iştah azalması  gibi belirtiler bulunur.

Bunya virales olarak adlandırılan yeni virüs, negatif algılamalı tek sarmallı RNA virüslerinin bir sırasıdır.

Ellioviricetes sınıfındaki ise tek düzende bulunmaktadır. Eskiden Bunya viridae virüs ailesi olarak bilinmekteydi. Bunyavirales (Bunyavirüs) ismi, orijinal tip Bunyamwera orthobunyavirus türünün ilk keşfedildiği yıllarda Bunyamwera’dan türediği düşünülüyor.

Bunyavirüslerin çoğunluğunun vektörel olduğu biliniyor. Tabi ki Hanta virüsler ve Arena virüsler hariç, Bunya virales düzenindeki tüm bilinen virüsler eklem bacaklılar yani sivrisinek, kene veya sandflyler tarafından bulaşır.

Hanta virüsler geyik faresinin dışkısı ile temas yoluyla bulaşabilir. Enfeksiyon insidansı vektör aktivitesi ile yakından ilişkili olduğu düşünülüyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)