Belediye Başkanlıkları 8 Unvanda 155 Kamu Personeli Alımları

Türkiye İş Kurumu tarafından yayınlanan ilan kapsamında Belediye Başkanlıklarında istihdam edilmek üzere en az ilkokul mezunu 8 unvanda 155 kamu personeli alımları yapılacaktır. İlgilenen adayların başvuru şartları ve detayları haberimiz içeriğinde…

Kamu Personeli Alımı 11.06.2020, 03:01 20.06.2020, 12:20
Belediye Başkanlıkları 8 Unvanda 155 Kamu Personeli Alımları

İŞKUR üzerinden ilan veren Belediye Başkanlıkları; Erzurum Tortum Belediye Başkanlığı, Giresun Espiye Belediye Başkanlığı, Karaman Kazımkarabekir Belediye Başkanlığı, Kazancı Belediye Başkanlığı, Akşehir Belediye Başkanlığı, Siirt Belediye Başkanlığı İŞKUR üzerinden yayınlanan ilanlara göre en az ilkokul mezunları arasından 8 unvanda 155 kamu personeli alımı yapılacağı ilan edilmiştir.

Karaman Kazancı Belediye Başkanlığı 9 daimi personel alımı; Harita Teknikeri ve Beden işçisi alımı için görevini yapmaya engel sağlık sorununun olmaması ve en az 1 yıldır kazancı beldesinde ikamet ediyor olmak şartları aranmaktadır. Başvuru için Dilekçe, İkametgah belgesi, 2 adet fotoğraf, Nüfus cüzdan fotokopisi, Adli sicil kaydı, Mezuniyet belgesi, Nüfus kaydı ve Sağlık Raporu istenmektedir. İkamet şartı aranıyor. Son başvuru tarihi 12 Haziran 2020 olarak ilan edilmiştir. İlan kılavuzunu inceleyiniz.

Karaman Kazımkarabekir Belediye Başkanlığı 5 geçici personel alımı; Gaz ve Tesisat Teknolojisi, Elektrikçi ve vasıfsız işçi alımı; En az İlkokul mezunu olmak, Gaz ve Tesisat Teknolojisi Personeli ve Elektrikçi Personeli için ayrıca; Sürücü belgesi sahibi olmak, İş Makinesi Kullanma sertifikasına sahip olmak, En az elektrik kalfalık belgesine sahip olmak ve Kazımkarabekir İlçesinde ikamet ediyor olmak şartları aranmaktadır. Başvuru için Kimlik fotokopisi, İkametgah belgesi, Sürücü belgesi fotokopisi, Diploma fotokopisi ve Sertifikalar istenmektedir. Son başvuru tarihi 15 Haziran 2020 olarak ilan edildi. İlan kılavuzunu inceleyiniz.

Karaman Akçaşehir Belediye Başkanlığı 3 daimi personel alımı; Adaylarda aranan şartlar başvuru kılavuzunda yer alan kurum iletişim bilgilerinde kurumlar irtibata geçerek daha detaylı bilgi alarak başvuru yapmaları uygun olacaktır. Başvuru için nüfus cüzdan fotokopisi, Askerlik durum belgesi, Adli sicil kaydı, Aile durum belgesi, Sağlık raporu ve İkametgah belgesi istenmektedir. Son başvuru tarihi 20 Haziran 2020 tarihi olarak verilmiştir. İlan kılavuzunu inceleyiniz.

Siirt Belediye Başkanlığı personel alımı unvanları;

Büro işçisi alımı için tercihen en az Ön Lisans mezunu olmak, Saha Çavuşu için aranan şartlar, En az Lise ve dengi okul mezunu olmak, Maden Mühendisi için aranan nitelikler, Maden mühendisliği Lisans mezunu olmak, İş sağlığı ve güvenliği sertifikasına sahip olmak, İş Makinesi Yağlayıcısı için aranan nitelikler En az İlköğretim mezunu, İnşaat Teknikeri için aranan nitelikler İnşaat Teknikerliği bölümü mezunu olmak ve Tercihen alanında 1 yıl deneyimli olması, Hafif Şase Ustası için aranan nitelikler En az İlköğretim mezunu olması, Güvenlik Personeli için aranan şartlar En az Lise ve dengi okul mezunu olması, Elektrik ve Elektronik Mühendisi için Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümü mezunu olmak ve Tercihen alanında 3 yıl deneyimli olması, Sayaç Okuma Personeli için en az Lise ve dengi okul mezunu olması, Vidanjör Şoförü alımı için En az İlköğretim mezunu olması, Su Tesisatçısı için En az İlköğretim mezunu olması, Elektrik Teknikeri için Elektrik Teknikerliği bölümü mezunu, Beko Loder Operatörü için En az İlköğretim mezunu olması, Ağır Şase Ustası için En az İlköğretim mezunu olması, Bahçıvan için En az İlköğretim mezunu olması, Beden İşçisi için En az İlköğretim mezunu olması gerekiyor.

Siirt Belediye Başkanlığı kamu personeli alımı; Başvuru formu internetten ortamında doldurulacaktır, Öğrenim veya Mezuniyet belgesi aslı ve fotokopisi, Nüfus cüzdan fotokopisi, Son 6 ay içinde çekilmiş 4,5x6 ebadında 2 adet vesikalık fotoğraf, Yerleşim yeri belgesi, Adli sicil belgesi ve Erkek adaylar için askerlik durum belgesi istenmektedir. Son başvuru tarihi 11 Haziran 2020 olarak ilan edilmiştir. Daha detaylı bilgi için ilan kılavuzunu inceleyiniz.

Erzurum Tortum Belediye Başkanlığı 12 daimi temizlik personeli alımı; Türk vatandaşı olmak, En az İlkokul mezunu olmak, 18 yaşını doldurmuş olmak, Affa uğramış olsa bile belirli suçlardan mahkum olmamak ve Tortum İlçesinde ikamet ediyor olmak şartları aranmaktadır. İstenilen belgeler; Adli sicil kaydı, Vukuatlı nüfus kaydı, Kimlik fotokopisi, Diploma veya mezuniyet belgesi ve 2 adet fotoğraf istenmektedir. Son başvuru tarihi 12 Haziran 2020 olarak ilan edilmiştir. İlan kılavuzunu inceleyiniz.

Giresun Espiye Belediye Başkanlığı 1 daimi vidanjör operatör alımı;  Operatörlük belgesine sahip olmak, Alanında tecrübeli olmak, Esnek çalışma saatlerine uygun ve sağlık sorunu bulunmamak ve Espiye ilçesinde ikamet ediyor olmak şartları aranmaktadır. İstenilen belgeler; Nüfus kayıt örneği, Kimlik fotokopisi, Diploma fotokopisi, İkametgah belgesi, CV, Ehliyet ve Sabıka kaydı isteniyor. Son başvuru tarihi 11 Haziran 2020 olarak ilan edilmiştir. İlgili adaylar için ilan kılavuzunu inceleyiniz.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)