Bakanlık KPSS Şartı Aramadan İlkokul Mezunu Tercüman Alacak

Adalet Bakanlığı İstanbul Adli Yargı İlk Derece Mahkemesi Adalet Komisyonu Başkanlığı ilkokul mezunu tercüman alacağını duyurdu. Yapılan duyuruda KPSS şartı aranmadan alınacak tercüman için diğer şartlar netleşti. Adalet Bakanlığının alacağı tercüman alımına başvuru şartları nelerdir? Başvuruda istenen belgeler nelerdir? İşte tüm detaylar.

Kamu Personeli Alımı 22.09.2019, 20:15 22.09.2019, 20:23
Bakanlık KPSS Şartı Aramadan İlkokul Mezunu Tercüman Alacak

Adalet Bakanlığı İstanbul ili için yeni bir alım yapacağını duyurmuştu. Yapılan duyurudan sonra kulislerde hareketlilik vardı. Son günlerde bu alımla ilgili kararlar netleşti ve Resmi Gazete yayımlandı. Yayımlanan duyuruya göre 2020 yılı İstanbul İli Tercüman Listesine başvuru yapmak için başvuru tarihi, başvuru kabul şartları ile başvuru için istenen belgeler haberimizde belirtilmiştir.

Adalet Bakanlığı'nın her il için ayrı ayrı ilan açacağı alım duyurusunda ilk alım İstanbul'dan geldi. Alım duyurusu şartlarına bakıldığında, En az ilkokul mezunu olması, Başvuru tarihinde 18 yaşını tamamlamış olması şartı yer almaktadır.

Ayrıca duyuruda yer alan bir diğer madde ise il dışı başvuruların önüne engel teşkil etmektedir. Alım duyurusunda yer alan maddede komisyonunun bağlı bulunduğu il çevresinde oturmak veya bir meslekî faaliyeti icra etme şartı da dikkatlerden kaçmadı.

Adalet Bakanlığı İstanbul Komisyon Başkanlığı tercüman alımına başvuru şekli de netleşti. Son başvuru tarihi 31.10.2019 olan duyuruya tercüman olarak başvuru yapmak isteyen adaylar 01 ile 31 Ekim 2019 tarihleri arasında Komisyon Başkanlığına bireysel bir şekilde başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

Başvuru formuna İstanbul Adliyesinin (www.istanbul.adalet.gov.tr) resmi internet sitesinde yayımlanacak olan ilanın ekinden ulaşılabilecektir. Tercüman adayı istediği dile diploma, ruhsatname, sertifika gibi belgeleri komisyona teslim edecek. 

Başvurusu kabul edilen adaylara yemin töreni de yapılacak. Yemin töreninin de tarihi yeri ve zamanı belli oldu. Yapılan duyuruda yemin töreni 09 Aralık 2019 Pazartesi günü 10.00'da başvuru numarası 1 - 400 arası olan adaylar için, aynı gün içide 11.30'da başvuru numarası 401 - 800 arası olan adaylar için, 14.00'da başvuru numarası 801 - 1200 arası olan adaylar için,15.30'da başvuru numarası 1201 den sonra olan adaylar için yapılacaktır.

İstanbul Adliyesi tercüman alım duyurusu için tıklayınız.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (1)
Salih çetin 11 ay önce
Universite mezunu olmayan c.baskani ilkokul mezunu kpss'siz tercuman alacak normaldir, o kadar universite mezunu boş dururken ilkokul mezunu ve birde torpil ancak musluman tayyip erdoğana yakişir.