Bağımsız Denetçi Alım İlanı Başvurusu

Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu, bağımsız bir şekilde kamu kurum ve kuruluşlarındaki gelir-gider kalemlerini denetlemek için yazılı sınav ile bağımsız denetçi alacak. İşte bağımsız denetçilik sınavı hakkındaki detayları.

Kamu Personeli Alımı 19.09.2019, 07:23 19.09.2019, 07:44
Bağımsız Denetçi Alım İlanı Başvurusu

Hiçbir kişi veya gerek resmi gerek özel kurum bünyesinde çalışmadan, standartize edilmiş muhasebe ilkeleri ve esasları kılavuzluğuyla mali tabloların gerçeği yansıtıp yansıtmadığını araştıran kişilere bağımsız denetçiler denilmektedir. Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu da Resmi Gazetede yayınlanan ilan ışığında sınav ile bağımsız denetçi alacak.

Bağımsız Denetçilik Sınavı başvuruları 23 Eylül 2019 tarihinde başlayıp 04 Ekim 2019 tarihinde saat 17.00'de sona erecek. Yayınlanan ilanda Bağımsız Denetçilik Sınavı başvuru koşulları da belirlendi. Kılavuza göre bu sınava; hukuk, iktisat, maliye, işletme, muhasebe, bankacılık, kamu yönetimi ve siyasal bilgiler fakültesinden mezun olanlar veya diğer öğretim dallarından lisans seviyesinde mezun olanlar sınava başvurabilecek. Ayrıca bu dallardan lisansüstü eğitim alan kişilerin de başvuruları kabul edilecek.

Bağımsız Denetçilik Sınavına Başvuru Nasıl Yapılacak?

Bağımsız Denetçilik Sınavına başvurular, “ http://www.kgk.gov.tr” adresinde yer alan Başvuru Formunun doldurulması ile işleme alınacaktır. Ayrıca kurumdan yapılan açıklamaya göre posta yoluyla gelen başvurular kabul edilmeyecektir. Sınav müracaatları, Kurum tarafından onaylandıktan sonra sınava katılmaya hak kazananlar ile bunların sınav yerleri sınav tarihinden en az on beş gün önce Kurum internet sitesinde duyurulacaktır.

Kurum tarafından yayınlanan duyuruda dipnot olarak "Bağımsız Denetçi Belgesi için sadece sınavı kazanmak yeterli değildir. Ayrıca adayların Bağımsız Denetim Yönetmeliğinin 14 üncü maddesinde yer alan diğer şartları da taşımaları gerekir. " maddesi de eklenmiştir.

Bağımsız Denetçilik Sınavı duyurusu için tıklayınız. 

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)