Artık Öğrenciler de TYP Programına Katılabilecek

Yayınlanan yeni değişiklik ile birlikte artık ön lisans ve lisans öğrencileri de yaz aylarında TYP kapsamında çalışabilecek.

Kamu Personeli Alımı 17.11.2018, 23:00
Artık Öğrenciler de TYP Programına Katılabilecek

3 Ayı Geçemeyecek 
İŞKUR tarafından yayınlanan bazı ilanlarda Toplum Yararına Program (TYP) diye özel bir ibare bulunmaktadır. Bu alımlarda toplum için faydalı olan işlerde çalıştırılmak üzere işçiler aranmaktadır. Ancak daha önce yayınlanan ilanlarda öğrencilerin bu programlara katılamayacakları belirtiliyordu. Yeni yapılan düzenleme ile birlikte ön lisans ve lisans öğrencileri yaz aylarında TYP kapsamında çalışabilecek. Bu sayede harçlıklarını çıkarma imkanı da elde edebilecek. Öğrenciler en fazla 3 ay boyunca çalışabileceklerdir. 

Hangi Alanlarda Çalışabilecek?
Öğrenciler doğanın korunması, kütüphane bakım ve düzeni, kültürel mirasın restorasyonu ve kamu kurumlarının kültürel ve sosyal hizmetlerinin desteklenmesi işlerinde çalışabileceklerdir. Ancak açık öğretimde okuyan öğrenciler kapsam dışında tutulmuştur. TYP kapsamında çalışmak isteyen öğrencilerin örgün öğretim öğrencisi olmaları şarttır. 

3 aylık süre içerisinde dersleri ya da stajları devam eden öğrenciler TYP kapsamında çalışamayacaklardır. Bu program kapsamında çalışanlara verilecek olan ücret asgari ücret üzerinden hesaplanacaktır. Çalışılan günlerin toplamının asgari ücret karşılığı hesaplanacak ve bu şekilde ödeme gerçekleştirilecektir. Uygulama süresi ise günlük 8 saatten haftada 3 gün olarak belirlendi. Bu program kapsamında çalışmak isteyenlerin İŞKUR üzerinden başvuru yapmaları gerekmektedir. Başvurular online bir şekilde yapılabileceği gibi en yakın il müdürlükleri üzerinden de yapılabilir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)