Almanya Hasta ve Yaşlı Bakımı Alımı! Pilot Uygulama Başladı

Almanya Hasta ve Yaşlı Bakımı işçi alımı, pilot uygulaması başladı. Alınacak personeller 2 Bin 500 Euro maaşla istihdam edileceklerdir. Alımlar hangi şartlarda gerçekleşecek, detaylarıyla…

Kamu Personeli Alımı 03.08.2019, 00:01 12.08.2019, 11:33
Almanya Hasta ve Yaşlı Bakımı Alımı! Pilot Uygulama Başladı

Almanya Federal Cumhuriyeti Hasta ve Yaşlı Bakım alımını nüfusunun yaşlanması ve genç nüfusta olanların ise niteliklerinde ihtiyaç duyulan mezunların bulunmaması nedeniyle yasa çıkartarak nitelikli istihdam sağlamak amacıyla 1 Ocak 2020 yılında yürürlüğe girerek Türkiye Cumhuriyeti Devletinden nitelikli farklı unvan ve branşlarda personel alımı yapacağını duyurdu.

Pilot uygulaması görüşmeleri başlayarak AWO yani Alman Sosyal Hayır Kurumu bir proje ile Hasta ve Yaşlı Bakım personel alımı başlıyor. Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı ile koordineli olarak projeyi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Çalışanları Sendikası olan “ Sağlık Sen “ ile AWO yürütmektedir. Bu ay içerisinde İstanbul’da yapılan iş görüşmeleri ile alımlar yapılmaya başlanacak. Bu görüşmeler PKS Şirketi tarafından gerçekleştirilecektir. Adaylarla tek tek görüşülecek ve alınacaklar belirlenecektir.

Hasta ve yaşlı bakımı alanında en az 2 yıllık tecrübeye sahip olan kişiler başvuru yapabilecektir. Aynı zamanda başvuranların üniversite veya yüksek okul mezunu olması isteniyor. Bu kapsamda işe alınacak olan kişiler AWO’nun Oldenburg kentinde ve çevre kasabalarında istihdam edileceklerdir.

Nitelikli personel alınmasına karar verilen kişiler İstanbul’da ücretsiz olarak Almanca dil eğitimi verilecek. Bu kurslarda Almanya ile ilgili genel bilgilendirmeler de yapılacak. Almanya’ya gidiş sürecinde vize kolaylıkları sağlanarak en kısa sürede işbaşı yapılması hedeflenmektedir. Almanya’ya giden kişilere Oldenburg kentinde 2 haftalık staj eğitimi verilecek. Bu eğitim de tamamlanınca iş başı yapacaklardır.

Göreve başlayanlara ilk olarak 3 yıllık sözleşme yapılacak ve akabinde çalışacak olan kişilere 2 bin ile 2 bin 500 euro aralığında ücret ödenecektir. Sonrasında bu ücret 3 bin euroya kadar maaşlar yükseltilecektir. Mesailer yapılması halinde çok daha fazla kazanmak mümkün. Hafta sonları hariç olmak üzere çalışanlara yılda 30 veya 36 gün yıllık izin verilecektir. Ayrıca diğer ihtiyaç duyulan nitelikli personel alımları devam edecektir. Almanya işçi alımları yayınlandıkça anlık bilgillendirileceksiniz.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (6)
Nurcan bayram 2 yıl önce
En mantıklısı almanya müslüman ülkedeyiz birbirimizi yiyoruz ne cinayetler bitti ne geçim sıkıntısı kendi ülkende gurbetlik yaşayacağına adam gibi yaşayıp çekmek daha mantıklı en azından maaş ve izin kaydadeğer...
Nezihe mete 2 yıl önce
Başvuruyu nereye yapacağımızı bulamıyorum bir türlü bilen söyleyebilir mi
Meryem güneş 2 yıl önce
Hadi insAllah bizim ulkede atamalar yok yuksek okul mezunuyum yasli bakim ayni zamanda alim yok diye lisans tamamliyorum..
Yelizz 2 yıl önce
3 yıl 5 yıl sık disini dön geri oh mis. Burda da rezillik başka bisey yok
Berrin demir 2 yıl önce
16 yıldır bu işi yapıyorum sadece sağlığından oldum aldığım para yaptığım iş hiç alakasiz şartları tutan gitsin kurtarsin kendini
Kayıt nerde yapiliyor bilgi vere bilirmisiniz tşkler 2 yıl önce