Adalet Bakanlığı 15 Dilde Tercüman Alımı! En Az İlkokul Mezunu

Adalet Bakanlığı tarafından yayımlanan ilanlar kapsamında 15 farklı dilde tercüman alımı yapacağını duyurdu. Tercüman alımı başvuru şartları neler, tercüman olmak isteyen adaylar ne yapmalı, tercüman alımına ilişkin olarak tüm detaylar haberimizin devamında…

Kamu Personeli Alımı 06.10.2019, 01:26 06.10.2019, 14:59
Adalet Bakanlığı 15 Dilde Tercüman Alımı! En Az İlkokul Mezunu

Adalet Bakanlığı Eskişehir Adliyesinde istihdam etmek üzere tercüman alımı yapacağını duyurdu. Adalet Bakanlığı tercüman alımına ilişkin olarak hangi dillerde tercümanlık yapılacak. İşte 15 farklı dilde tercüman alımı başvuru şartları ve koşulları.

Yayımlanan ilanlar doğrultusunda Adalet Bakanlığı Eskişehir Merkez ve İlçe Cumhuriyet Savcılıkları Ceza Mahkemelerinde istihdam edilecek tercümanların 15 farklı dilde alımlarının gerçekleşeceği ve tercümanlık yapacağı diller aşağıdadır.

Tercüman alımları 15 farklı dilde yapılacak diller neler; Osmanlıca, Kürtçe, Arapça, Danca, Felemenkçe, Azerice, Farsça, İngilizce, Fransızca, Rusça, Almanca, İtalyanca, Peştuca, Bulgarca ve Peştuca dillerinde tercümanların alınacağı duyurulmuştur. Alınacak tercümanlar sağır ve dilsiz engelliler içinde işaret dilinde tercümanlık yapacağı ilan edilmiştir.

TERCÜMAN ALIMI BAŞVURU ŞARTLARI

İlgili adaylar en az ilkokul mezunu olması, 18 yaşını doldurmuş olması, komisyonun bulunduğu il çevresinde ikamet etmesi veya mesleki faaliyette bulunması gerekmektedir. Başvuruda bulunan adaylara sözlü sınav veya mülakat şartı aranmamakta olup başkaca komisyona başvuruda bulunan adayların başvuruları alınmayacak olup değerlendirilmeyecektir.

TERCÜMAN ALIMI BAŞVURU USULÜ

Tercüman alım duyurusu yayımlandıktan sonra başvuruların nasıl yapılacağı da merak edilmeye başlanmıştı. 15 farklı alanda tercüman alımı ilanına başvurmak isteyen adaylar 31 Ekim 2019 tarihine kadar Komisyona veya buralara gönderilmek üzere mahallî Cumhuriyet Başsavcılıklarına bir dilekçeyle şahsen başvuruda bulunabilirler.

İlgili adaylar şahsen başvurudan sonra prosedür şu şekilde işlemekte. Cumhuriyet Başsavcılıklarına verilen belgeler UYAP üzerinden ilgili Komisyona gönderilecek. Belgelerin asılları veya mahallî Cumhuriyet Başsavcılıklarınca tasdik edilen örnekleri ayrıca ilgili komisyona ulaştırılacak. Bir sonraki aşama ise dilekçelerin değerlendirmeye alınması olarak bildirilmiştir.

Başvuruda bulunmuş olan adayların olumlu değerlendirilen adayların isimlerinin bulunduğu liste en az yedi gün süre ile adliyeye asılır ve elektronik ortamda ilân edilir. Listede ismi yazan aday 20 Aralık 2019 Cuma günü saat 09;00'da Adliye binası konferans salonunda olmak suretiyle yemin ederek görevine başlarlar.

Eskişehir Adliyesi tercüman alımı kılavuzu için tıklayın.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (1)
Zübeyde Keleş 11 ay önce
Konya adliyesi nezaman mübaşir limi