8 Sertifika Şartıyla Büro Memuru İlanı Veren Belediye Başkanlığı

Türkiye İş Kurumu tarafından yayımlanan ilana göre Belediye Başkanlığına Büro Memuru alınacağını duyurdu. Fakat alım şartlarındaki 8 sertifika şartı ne demek, tüm detaylarıyla haberimizde…

8 Sertifika Şartıyla Büro Memuru İlanı Veren Belediye Başkanlığı

Yayımlanan İŞKUR ilanına göre Erzurum Horosan Belediye Başkanlığına 9 işçi alımı gerçekleştirilecek. Ancak ilan metninde 8 sertifikaya haiz olmayan veya 1 sertifikası eksik olanların başvuruları kabul edilmeyecek. Bu özel şartlı ilan ile kişiye özel alım yapılıyor izlenimi akıllarda soru işareti olarak kalmaktadır.

İlan metnine göre istenilen sertifikalar; Microsoft Office sertifikası, Halkla İlişkiler sertifikası, Bilgisayar sertifikası, Büro Yönetim Asistanlığı sertifikası, İletişim sertifikası, Diksiyon ve Güzel konuşma sertifikası, İnsan Kaynakları yönetim sertifikası, İş sağlığı ve güvenliği sertifikası istenmektedir.

Erzurum Horasan Belediyesi 9 işçi alımı için 8 sertifika istenmesi kişiye özel bir alım yapılıyor algısını çok fazla yükseltmekte. Her sertifikanın maliyeti ve zamanı olduğu gibi adayların başvuru şartlarını azaltmaktadır. Yargı yolu açık olan bu ilanın düzeltilmesi yönünde adaylar Belediye Başkanlığına düzeltilmesini bekleyeceklerini ileriki tarihlerde yeniden düzeltilmiş ilan ile hakkaniyetli bir alım yapılacağını umduklarından başvuru yapmayacaklarını aktardı. İlanın takibindeyiz.

Kamu Personel Alımı

Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2019, 13:28
YORUM EKLE
YORUMLAR
Taha Akçay
Taha Akçay - 3 ay Önce

Ne vicdan ne Allah korkusu var.Kişilere özel vede önceden belirlenmiş kişilere özel kadro çıkarılıyor ve kişiler alınıyor.Bunun adı sosyal adaletmi?Önceden fwthocular, Şimdide yandaşlar