558 Kamu Personeli Alımı Nasıl Yapılacak

Adalet Bakanlığı farklı unvanlarda 558 Kamu Personeli Alımı gerçekleştiriyor. Adaylar İŞKUR resmi sayfası üzerinden başvurularını kolayca yapabilecek.

Kamu Personeli Alımı 20.07.2020, 12:31 21.07.2020, 17:35
558 Kamu Personeli Alımı Nasıl Yapılacak

558 Kamu Personeli Alımı Nasıl Yapılacak

İstanbul ve Ankara başta olmak Üzere 558 kamu personeli alımı yapılacağı açıklandı.

Adalet Bakanlığı farklı unvanlarda 558 Kamu Personeli Alımı gerçekleştiriyor. Adaylar İŞKUR resmi sayfası üzerinden başvurularını kolayca yapabilecek.

İstanbul, İzmir, Ankara, Balıkesir ve Bursa başta olmak üzere tam 44 ilin başvuru işlemleri 10 Eylül 2019 tarihine kadar geçeli olacak.

Başvuru Tarihleri Ne Zaman?

Adalet Bakan Abdülhamit Gül'ün imzasıyla tüm Türkiye’de yeni noterlik için ilan alımı paylaşıldı. Kurulan yeni noterliklerin büyük bir bölümü birinci sınıf noterlikten oluşuyor. İlan için son başvuru tarifi ise 10 Eylül 2020 olarak açıklandı.

Noter Katibi Kimdir?

Noter katibi sözleşme, beyanname, ihtarname ya da senet gibi hukuki işlemlerin usule uygun ve düzenli bir şekilde yapılmasına yardımcı olur. Noterlik meleğinde çalışan diğer personelin denetiminin yapılmasını sağlar.

Noter Katibi Olma Şartları

Noter katibi olabilmek için belirli şartlar yer almaktadır. Bu durum hem yasal hem de nitelik açısından değişiklikler gösterir. Noter katibi olma şartları;

En düşük lise mezunu olmak gerekir,

Noterin yanında en az 6 ay çalışılmalıdır,

Katiplik yemini edilmelidir,

Yazılı ve sözlü iletişim becerisine sahip olmalıdır,

Sonuç odaklı çalışmalar yürütmelidir,

Planlama ve organizasyon becerisi üst seviyede olmalıdır.

Yazılan bu kriterlere sahip olmak suretiyle noter katibi olabilirsiniz. Mesleki yeterlilik katipliğin en önemli konularından bir tanesidir. Bu dönemde yasal süreç içerisinde gerekli unsurlara sahip olmak gerekir. Noter yanında 6 ay çalışmak gerekir.

Nasıl Noter Katibi Olunur?

Noter katibi olmak için en az lise mezunu şartı aranır. İlgili noter yanında altı ay süre ile aday olarak çalıştıktan sonra katiplik yemini edebilir ve mesleğe adımınızı atabilirsiniz.

Noter Maaşları

Noter maaşları hakkında net bir fiyat yer almamaktadır. Kazançları yaptıkları işe göre değişim gösterebilir. Noterler kendi arasında üç sınıfta bulunur. Üçüncü sınıf noterler en az kazanan sınıftır.

Başvurular Nerede Değerlendirilecek?

Yapılan başvuru işlemleri İŞKUR üzerinden değerlendirilmektedir. Böylece onaylanan başvurular kuruma gönderilerek başvuru şartları oluşturulur.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (1)
aylin 8 ay önce
başvurular başladımı