4 Bin TL Maaşla Eleman Bulunamıyor

Yayla sezonun açılmasıyla birlikte Erciyes dağlarında besiciler 4 Bin TL maaşla ile çoban arayışları sürüyor. Eleman arayan besiciler, ülkemizde maalesef çoban bulunamadığı gibi yabancı uyruklu çobanda…

Kamu Personeli Alımı 03.07.2020, 11:32 13.07.2020, 16:05
4 Bin TL Maaşla Eleman Bulunamıyor

Türkiye’nin coğrafi yapısı hayvancılığa müsait olduğu ve bu anlamda Tarım ve Köy İşleri Bakanlığının besicilikle uğraşanların bu sıkıntılarını çözmelerini beklediklerini aktardılar. Bu anlamda bizim gibi çok mağduriyet yaşayan bölgelerin olduğu bilinmektedir, diye açıklamalarda bulunan Kayseri besicileri sonucun ne olacağını yıllardır sabırla beklemekteyiz, dediler.

Kayseri’de hayvancılıkla uğraşanlar, yayla sezonunun açılmasıyla Erciyes Dağı'nın eteklerindeki yaylalara göç etti. Yaz boyunca yaylalarda hayvanlarını otlatan besiciler, çoban bulamamaktan şikayetçi. 3 çocuk babası Seyit Bozbeşparmak da yaylada 350 küçükbaş hayvanının bakımını yapıp otlatıyor. Bozpeşparmak, yaz dönemini yaylada geçirdiklerini belirterek, (Mayıs ayı sonları Haziran başlarında Erciyes yaylalarına çıkıyoruz) 70 gün bu yaylalarda hayvanları otlatıyoruz. Erciyes'te de hayvan otlatacak çok az alan kaldı. Hayvanlarımızı otlatarak geçimimizi sağlamaya çalışıyoruz" dedi.

Çoban bulamadıkları için sıkıntı yaşadıklarını dile getiren Bozbeşparmak, (350 küçükbaş) hayvanım var. 4 bin lira maaşla çoban bulamıyorum. ülkemiz insanı zaten çoban olarak çalışmıyor, Afgan ve Suriyelileri de kaçak olduğu için çalıştıramıyoruz. Türkiye'de çoban bitti. 600 hayvanım varken, 350 küçükbaş hayvanım kaldı. Benim işletmemde maaş + yemek + elbise + ayakkabı her şeye bana ait olmasına rağmen çoban bulamadığım için kendi hayvanımın çobanlığını yapmakta olduğunu açıkladı.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)