2019 MEB 20 Bin Sözleşmeli Öğretmen Alımı Ne Zaman Başvuru Şartları

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk TBMM' de soru önergesi üzerine vermiş olduğu cevapta, 20 Bin sözleşmeli öğretmen ataması yapacaklarını açıkladı. Sözleşmeli öğretmen atamaları ilgili detaylara değinin Bakan Selçuk’un açıklama detayları haberimizde…

Kamu Personeli Alımı 13.06.2019, 16:15 13.06.2019, 17:14
2019 MEB 20 Bin Sözleşmeli Öğretmen Alımı Ne Zaman Başvuru Şartları

Milli Eğitim Bakanlığı 2019 20 Bin Sözleşmeli Öğretmen atamalarına ilişkin olarak soru önergesine vermiş olduğu cevaplar. Kalkınmada öncelikli olan illerimize atamalar gerçekleştirilecek olup 4 yıl sözleşmeli çalıştıktan sonra 2 yıl daha aynı eğitim kurumu içerisinde kadrolu olarak görev yapanlar, İl dışı tayin dönemlerinde puan esas üstünlüğüne göre istedikleri illerde görev yapabilecek dedi.

Bakan Selçuk 20 Bin Sözleşmeli Öğretmen ataması yetersiz olduğunu bunun sebeplerinin ise yeni yeni eğitim kurumları açtığını ve nüfus sayısının hızla yükseldiğinden dolayı öğretmen açığı bulunduğunu söyledi.

Soru önerge sahibi CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu Bakan Selçuk’a Türkiye geneli öğretmen açığının kapatılması yönünde adımlar atıyormusunuz sorusuna Bakan Selçuk Türkiye Geneli öğretmen açığının kapatılması yönünde birçok adımlar atıldığını ve devam edildiğini önümüzdeki yıllarda öğretmen açığının biteceği söyledi.

Sözleşmeli Öğretmen başvuru şartları neler; Kadrolu öğretmen alımları nasılsa Sözleşmeli Öğretmen alımlarında aynı kategoride olup KPSS üstünlüğüne göre alımlar yapılacak dedi. Alımlar KPSS ile ve sözlü sınav yapılarak 3 katı kadar adaylar mülakata çağrılarak %100 tam puan üzerinden 60 puan alan adayların başvuruları kabul edilerek tercihte bulunabileceklerdir.

Sözleşmeli Öğretmen Atamaları nasıl olacak: Sözlü sınavdan başarılı olan adaylar 20 İl ve İlçe tercihlerinde bulunarak 21 tercihte ise her hangi bir yere atamayı kabul etmeniz halinde hangi İle düşmüşse o İlde göreve başlayacaklardır.

Sözleşmeli Öğretmen Nasıl Göreve Başlar; Atamanız gerçekleştiği takdirde 15 gün içerisinde hangi İl ve İlçeyi kazanmış iseniz oranın MEB İl Milli Eğitim Müdürlüğü veya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne başvuruda bulunmanız halinde görevinize başlayabilirsiniz.

Sözleşmeli Öğretmen Maaşları ne kadar: 15 Haziran 2019 tarihi itibariyle Sözleşmeli öğretmen maaşı 3 Bin 787 TL olarak ödenmektedir.

Sözleşmeli Öğretmen Tayin hakkı: Eş durumu veya sağlık vb. durumlar dahil olmak üzere tayin hakkı bulunmamaktadır. Ancak 4 yıl sözleşmeli çalıştıktan sonra 2 yıl kadrolu süresini dolduran sözleşmeli öğretmenler tayin isteme hakkına sahiptir.

Bakan Selçuk 2019 Sözleşmeli öğretmen atamaları Maliye Bakanlığımız ve Devlet Personel Başkanlığımızla görüş alışverişinde bulunduktan sonra tam bir tarih vereceklerini aktardı.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’tan yapılan açıklamalar bu yönde, ileriki tarihlerde atama kılavuzu yayımlandığı an itibariyle haberimizde bulabilirsiniz. 2019 Mart ayında yapılan sözleşmeli öğretemen atama duyurusundan faydalanmanız açısından aşağıdaki kılavuzu inceleyebilirsiniz.

2019 Sözleşmeli Öğretmen atama kılavuzu için tıklayın.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)