2018 Lise KPSS Açıklandı

Lise mezunu adayların girdiği 2018 ortaöğretim KPSS sınavı sonuçları açıklandı.

Kamu Personeli Alımı 09.11.2018, 19:58
2018 Lise KPSS Açıklandı

Tercihler Ne Zaman?
Sınava giren adaylar sonuçlarını ÖSYM'nin sonuç sayfasından öğrenebilecek. Sonuçların açıklanması ile birlikte tercih dönemi beklenmeye başladı. Yüksek puan alan adaylardan başlamak üzere 2020 yılına kadar toplamda 4 defa merkezi atama yapılacaktır. 

Merkezi atamanın yanı sıra bazı kurumlar sözlü sınav da yapacaktır. Bu durumda sadece KPSS puanı yeterli olmayacak sözlü sınavdan da başarılı olunması gerekecek. Merkezi atamalar için ilk tercih dönemi 11 ile 20 Kasım tarihleri olarak belirlendi. Başvuru süreci ile ilgili ÖSYM tarafından kılavuz yayınlanacaktır.

İşçi Alımları
Ortaöğretim KPSS puanı ile İŞKUR üzerinden yayınlanan işçi alımı ilanlarına da başvurulabilir. Bu alımlarda başvuranlar arasında puanına göre sıralama yapılmaktadır. Alım yapılacak kadronun 3 katı kadar aday sözlü sınava çağrılmaktadır. Her iki sınav ortalamasında sıralamaya giren adaylar işe başlama hakkı kazanacaklardır. 

Zabıt katibi alımlarında da KPSS sınavına ek olarak klavye sınavı yapılmaktadır. Sınavda adayların yanlışsız bir şekilde 3 dakikada 90 kelime yazması istenmektedir. Tüm bu aşamaları başarılı bir şekilde geçen adaylar memur olma hakkını kazanacaklardır.

2018 lise KPSS sonuçlarının açıklanması ile birlikte daha önce yapılan sınavların geçerliliği de ortadan kalkmıştır. Bu sebeple bundan sonra sadece 2018 ortaöğretim KPSS sınavı sonuçları esas alınacak. Bu sınavda alınan puanlar 2 yıl kullanılabilecek.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@