20 Bin Öğretmen Alımı Başvuru Formunda Değişiklik Yapıldı

MEB tarafından yapılacak olan 20 bin sözleşmeli öğretmen alımı için doldurulması gereken başvuru formunda bazı bölümler değiştirildi.

Kamu Personeli Alımı 21.11.2018, 23:55
20 Bin Öğretmen Alımı Başvuru Formunda Değişiklik Yapıldı

Gereksiz Kısımlar Çıkarıldı
Milli Eğitim Bakanlığı, 20 bin öğretmen alımı için online bir şekilde doldurulması gereken bir form hazırlamıştı. Bu formda gereksiz soruların yer alması adayların tepkisine neden olmuştu. Örneğin ilköğretim, ortaokul ve lise eğitimlerine başlama tarihleri soruluyordu. Bu bilgilere kolay bir şekilde MEB tarafından erişilebilir olmasına rağmen yine de talep ediliyordu. Bu kısım formdan tamamen çıkarıldı.

Formdan çıkarılan hususlardan bir diğeri de askerlik bilgisi oldu. Erkek adaylar askerlik durumlarını formda beyan etmek durumunda kalmayacak. Öğretmen adayının eşi ile ilgili olarak yeni bir beyan bölümü eklendi. Bu bölümde adaylara eşinin kamuda mı özelde mi çalıştığı soruluyor. Çalışmayanlar için de çalışmıyor seçeneği özel olarak belirtildi.

Veriler Senkronize Edilmeli
20 bin sözleşmeli öğretmen alımı için başvuru yapacak adaylar kendilerinden istenen bu bilgilerin pek çoğunun e-devlet üzerinden erişilebilir olduğunu düşünüyor. Bu sebeple de kendilerine bunların sorulmasının zaman kaybı olduğunu ifade ediyorlar. Eleştirileri ve önerileri dikkate alan Milli Eğitim Bakanlığı'nın ise önümüzdeki alımlar için böylesi bir yönteme başvurabileceğini tahmin edebiliriz. 100 binin üzerinde başvuru yapılan bir alım için bu düzenleme MEB açısından da kolaylık sağlayacaktır. Öyle ki verilerin tek tek MEB tarafından kontrol edilmesine gerek kalmayacaktır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)