2 Milyon Haneye Ücretsiz Elektrik Verilecek

Türkiye genelinde Sosyal yardım özelinde devletten 2 milyon eve ücretsiz olarak elektrik verileceği bildirildi.

Kamu Personeli Alımı 19.09.2020, 13:59 20.09.2020, 12:05
2 Milyon Haneye Ücretsiz Elektrik Verilecek

2 Milyon Haneye Ücretsiz Elektrik Verilecek

Türkiye genelinde Sosyal yardım özelinde devletten 2 milyon eve ücretsiz olarak elektrik verileceği bildirildi.

Devlet tarafından bizzat sağlanmakta olan yardım ve destek konularından biri de elektrik desteği uzun süredir devam eden yardım ve destek kalemleri arasında yer almaktadır.

Bu neden ile yaklaşık olarak 2 milyon haneye bu yardımlardan ve destektelerden yararlanma fırsatı bulurken, 10 milyon vatandaş ise 106 liraya kadar olan elektrik faturalarından muaf olabilmekte.

Hangi Kişiler Bu Desteklerden Nasıl Faydalanabilir?

Dar gelirli ailelere yapılmış olan elektrik faturası yardımı Mart 2019 tarihinden itibaren düzenli olarak gerçekleşmektedir. 2020 tarihinde özellikli olarak korona virüs nedeni ile yardımların bütünlüğü arttırılmış bulunmakta. Türkiye genelinde 2 milyondan fazla hanede, her ay ortalama olarak 106 lira miktarında olan elektrik faturalarını devlet ödemekte.

Devlet tarafından bizzat 106 liraya kadar olan elektrik faturalarının ödemelerine ilişkin yardım ve desteklerden yararlanmak isteyen kişilerin bazı şartları sağlamaları gerekiyor.

Bu yardımlar içinde hane başına kişi başı gelirlerin asgari ücretlerin (AGİ hariç) 3’te 1’inden az olması yani 2020 yılı için bu miktarın 701 lira ve altında olması gerekmektedir. Bu şartı sağlayanlar gerekli destekler için başvuru yapabilirler.

Elektrik faturası desteğinden yararlanmak isteyenlerin ise ilgili şartı sağladıktan sonra ikamet ettikleri ilçelerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına bizzat gerçekleştirecekleri başvurular ile gerçekleştirilmekte olup başka bir sosyal yardım alanlar yine bu destekten yararlanabiliyor.

Ne Kadar Ödeniyor?

Destek miktarı vatandaşların 106 TL’ye kadar olan faturaları için geçerli olup bu tutar evde yaşayan kişi sayısına göre 53 lira ila 106 lira arasında değişebiliyor. Bu noktada 1 ya da 2 kişilik haneler için 53 TL, 3 kişilik haneler için 71 TL, 4 kişilik hanelerde 88 TL ve 5 ve üzeri haneler için 106 TL olarak ödeme yapılıyor.

Ödemeler PTT üzerinden düzenli olarak gerçekleşmekte olup sosyal yardım alan ihtiyaç sahipleri de geçerli kimlik kartları ile başvurularının kabul edilmesi durumunda ilgili yardımı elektrik faturasını göstererek alabiliyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)