1.600 Hakim Savcı Alımı İlanı Yayınlandı

Adalet Bakanlığı 29 Aralık 2018 tarihinde gerçekleştirilecek olan hakim savcı sınavı için ilan yayınlandı.

1.600 Hakim Savcı Alımı İlanı Yayınlandı

Adalet Bakanlığı Aralık ayında gerçekleştirilecek olan 1600 hakim savcı alımının 1.000 tanesi adli yargı hakim ve savcıları için, 500 tanesi avukatlık mesleğinden geçiş yapacaklar için ve geriye kalan 100 tanesi de idari yargı hakimleri için ayrılmıştır.

Başvuru Tarihleri
Bu ilana başvurular 1 Kasım tarihinde başlayacak olup 8 Kasım 2018 tarihine kadar devam edecektir. Adaylar ÖSYM'nin aday işlemleri sayfasından başvuru yapabilecekleri gibi ÖSYM merkezlerine giderek de başvuru yapabilirler. Ayrıca son 50 ay içerisinde çekilmiş fotoğrafı bulunmayan kişilerin başvuru için ÖSYM merkezine gitmeleri zorunludur.

Başvuru Ücretleri
Yukarıda saymış olduğumuz sınavlardan sadece bir tanesine girecek olan adaylardan 180 TL sınav ücreti alınacaktır. 2 tanesine girmek isteyenlerden 270 lira ve son olarak tüm hepsine girmek isteyenlerden de 360 lira ücret alınacaktır. Ücreti yaptırmayan adayların başvuruları iptal edilecektir.

Başvuru yapacak adayların 1983 ve sonrasında doğmuş olmaları gereklidir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması zorunlu olan adayların avukatlık mesleğinden geçiş yapmaları durumunda ise 45 yaş şartı aranmaktadır. Ancak bu durumda en az 3 yıl avukatlık yapmış olma şartı da aranmaktadır. İdari yargı hakimleri hariç diğer başvurular için hukuk fakültesi mezunu olmak şarttır. Başvurucuların kamu haklarından da yoksun olmamaları gereklidir.

Kamu Personel Alımı

YORUM EKLE