Zam Pazarlıklarında Zafer İşçilerin! Yüzde 25 Zam

Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası ile Türk Metal Sendikası arasında yapılan toplu is sözleşmesi görüşmelerinde zafer işçilerin oldu.

KAMU İŞÇİSİ 29.01.2020, 14:28 30.01.2020, 00:47
Zam Pazarlıklarında Zafer İşçilerin! Yüzde 25 Zam

130 bin metal işçisinin maaş zamları ile ilgili pazarlıklar yaklaşık 1 aydır devam ediyordu. Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ilk olarak yüzde 8 oranında zam teklifi yapmıştı. İşçi sendikalarının bu zam oranının kabul etmemesi ile birlikte uzun süre bir eylem ve pazarlık süreci yaşanmıştı. MESS daha sonra teklifini yüzde 10 seviyesine çekse de bunu yeterli görmeyen Türk Metal Sendikası grev kararı almıştı.

Bu grev kararının ardından işveren sendikası da lokavt uygulayacağını açıklamıştı. Tarafların karşılıklı açıklamaları sonrasında son 15 gündür görüşmeler devam etti. Dün akşam 19.30 başlayan sürpriz görüşme gece geç saatlere kadar sürdü ve sonunda her 2 tarafta anlaşmaya vardılar.

İşçilere Yüzde 25,50 Zam Yapılıyor

1 ayı geçkindir devam eden zam pazarlığı sürecinde ise zafer işçilerin oldu. Yapılan anlaşmaya göre işçiler ilk 6 ay için yüzde 18,49 zam alacaklar. Bir yılsonunda ise toplam zam yüzde 25,50 olmuş olacak. Yapılan bu sözleşmenin iki yıl geçerli olacağı açıklandı.

Ayrıca işçiler tüm sosyal haklarında ilk yıl için yüzde 20, ikinci yıl için ise enflasyon oranında zam alacaklar. Yapılan bu anlaşma ile birlikte işçilerin taleplerinin büyük bir bölümünün karşılandığı görülüyor. Açıklanan metinde ise işçilerin ikinci yılına ilişkin ne kadar zam alacakları ise görülmüyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)