Yozgatlı Maden İşçileri Direniyor

2 Ocak sabah iş başı yapmak için maden ocağına giden 135 maden işçisine madenin kapatıldığı söylenerek işten çıkarılmaları büyük tepkilere neden olmuştu. Madencilerin akıbetlerinin ne olacağı işe geri alınıp alınmayacağı belirsizliğini korumaktadır.

KAMU İŞÇİSİ 05.01.2020, 12:24 05.01.2020, 22:36
Yozgatlı Maden İşçileri Direniyor

Yozgat’ın Sorgun ilçesinde 57 yıldır aralıksız faaliyet gösteren maden ocağı hiçbir gerekçe gösterilmeden kapatılmış ve yeni yılın ilk iş gününde tam 135 maden işçisi işsiz kalmıştı. Yozgatlı maden işçileri bu durumu kabullenmeyerek direnişe geçtiler. İşçiler maden alanının bahçesinde lastik yakarak bu haksız durumun ortadan kaldırılana dek direneceklerini açıkladılar.

135 maden işçisi Yozgat Sorgun Belediye Başkanı Mustafa Erkut Ekinci ile bir araya geldiler. Belediye başkanı bu görüşme sonrasında maden yetkilileri ile bir araya gelerek soruna çözüm aradılar. Görüşme sonrasında maden şirketi 135 maden işçisinin firmanın diğer şehirlerde ki ocaklarında çalıştırılacakları ve asla mağdur edilmeyecekleri açıklaması geldi.

Madenciler öneriyi kabul etmeyerek 135 maden işçisinin çok büyük bir bölümü ise yapılan bu öneriyi kabul etmeyerek direnişe devam edeceklerini açıkladılar. Maden işçileri ailelerinin Sorgun’da olduğunu ve çocuklarının eğitimlerini burada devam ettiğini ifade ederek başka bir şehirde alacakları ücretler ile geçinmelerinin imkânsız olduğunu ifade ediyorlar. İşçiler maden ocağının kapatılması kararından vaz geçilmesi talep ederken yine Sorgun genelinde bir işte çalışmak istediklerini açıkladılar. İşçilerin son açıklamaları sonrasında maden şirketi yetkililerinin nasıl bir tavır takınacağı ve bu sorunun nasıl çözüleceği ise büyük bir merak uyandırıyor.

Yorumlar (0)