Yargıtay’dan İşçiler İçin Emsal Karar

Yargıtay tarafından verilen karar ile birlikte günde 11 saat çalışan bir işçi için 1 daha fazla çalışan işçiler için 1,5 saat öğle molası olması karara bağlandı.

KAMU İŞÇİSİ 29.12.2019, 14:54
Yargıtay’dan İşçiler İçin Emsal Karar

Ülkemizde çalışan işçilerin kanun önünde geniş hakları olmasına rağmen ne yazık ki pek çok işçi bu haklarının aramıyor. Bu sebeple birçok iş yerinde yüksek oranda işverenler tarafından hak gaspı yapılıyor. Bunun en son örneği ise öğle arası ile ilgili bir davada yaşandı. Çalıştığı iş yerinden dinlenme süresi bahane edilerek iş akdi feshedilen çalışan, soluğu İş Mahkemesi’nde aldı. Günlük mesai saatinin 8 saat olması yasalarca belirlenmesine rağmen 12 saat çalıştırıldığını, hiçbir hakkının verilmediğini öne süren davacı işçi, işverenin noter kanalıyla gönderdiği ihtarnamede ki iddiaları kesinlikle kabul etmediğini ifade etti. Zorla işten çıkarıldığını belirten işçi bu doğrultuda kıdem tazminatı, ihbar tazminatı, yıllık izin ücreti ve fazla mesai ücreti alacağının hepsini talep etti.

Yargıtay’dan Emsal Karar

İşten çıkarılan işçinin talepleri İş Mahkemesi, davanın kısmen kabul edildi. Kararı davalı şirket temyiz edince devreye Yargıtay 9. Hukuk Dairesi dahil oldu. Yargıtay ise İşçi lehine emsal bir karar verdi. Yargıtay’ın bu emsal kararı doğrultusunda işçilerin günlük iş süresin zarfında dinlenmeden çalışmasının beklenmeyeceği belirtildi. Bu anlamda günlük 4 ile 7,5 saat arası çalışanlar için yarım saat, 11 saat çalışan işçiler için 1 saat ve 11 saat üzeri çalışan işçiler için ise 1,5 saat öğle molası ve dinlenme sürelerinin olması gerektiğine hükmetti. Bu anlamda bu şartlara uymayan iş yerlerinin işçiler tarafından şikâyet edilebileceği belirtiliyor.

Yorumlar (0)