TSK’da Çalışan Engelli Yakınlarına Haftada 8 Saat İzin Verilecek

Türk Harb-İş ile TSK arasında imzalanan toplu iş sözleşmesi ile engelli yakını olan işçiler için büyük bir kazanım elde edildi.

KAMU İŞÇİSİ 13.09.2019, 10:00
TSK’da Çalışan Engelli Yakınlarına Haftada 8 Saat İzin Verilecek

Daha Önceden Sözleşmede Yoktu
Türk Silahlı Kuvvetleri ile Türk Harb-İş arasında imzalanan toplu iş sözleşmesi ile engelli yakını olan çalışanlara haftalık 8 saat ilave izin verilecek. daha önce hiçbir toplu sözleşmede yer almayan bu düzenleme tarihi bir kazanım anlamına geliyor. Türk Harb-İş’in girişimleriyle sadece TSK bünyesinde elde edilen bu kazanım diğer sendikaların da girişimleriyle yaygınlaşabilir. Dolayısıyla iş sendikalara kalmış durumdadır. 

Engelli yakını olan kimselerin bu engelli kişiye bakmakla yükümlü olmaları gerekiyor. Dolayısıyla uzak akrabaları engelli olan kimseler bu düzenlemeden faydalanamayacak. Haftalık 8 saatlik izin ise tam gün olarak kullanılabilecek. Böylelikle engelli yakını olan çalışanların izin günleri diğer çalışanlardan bir gün daha fazla olacak. 

Oruç Tutanlara Yemek Yardımı 
Türk Harb-İş Sendikası Genel Başkanı olarak görev yapan Bayram Bozal, geçtiğimiz toplu iş sözleşmelerinde oruç tutanlara yemek yardımı yapıldığını hatırlattı. Ancak bu yardım sadece Ramazan ayında oruç tutanlara yönelik olarak uygulanmaktaydı. Şimdi yapılan değişiklik ile yılda 30 gün oruç tutan çalışanlara yemek yardımı yapılacak. 

Bozal bu kazanımları çok önemli olarak nitelendirirken bir diğer talebini de eklemeyi ihmal etmedi. Bozal, ağır engelli durumunda olanların erken emekli olması için hükümete çağrıda bulundu. Bu konu diğer toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde de gündeme getirilebilecektir. 

TSK bünyesinde elde edilen bu kazanımların diğer kamu kurumlarına da yayılması büyük önem arz edecektir. İşte bunun için sendikalara büyük görev düşüyor. Sendikalar istemeleri halinde çok zor gibi görünen taleplerini dahi uygulatabilmektedir. Bu konuda memurların sendikaya olan güvenleri büyük önem arz etmektedir. Sendikaların kurumlardaki büyüklüğü ve etkin faaliyetleri de büyük önem arz ediyor. Memurların sendikalara bu yöndeki taleplerini sürekli olarak iletmeleri farkındalık oluşması adına büyük bir önem arz etmektedir. Diğer kurumlarda bu tür gelişmelerin sağlanması durumunda sitemizden ayrıntıları takip edebilirsiniz. Umarız ki tüm kamu personelleri bu ayrıcalıklara erişebilir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)