Toplu Sözleşme Kamu İşçisi Zammında Anlaşmaya Varıldı

Kamuda çalışan işçilerin zam taleplerinin iletildiği toplu sözleşme görüşmelerinde hükümet ile sendika anlaşmaya vardı.

KAMU İŞÇİSİ 13.08.2019, 21:33
Toplu Sözleşme Kamu İşçisi Zammında Anlaşmaya Varıldı

Zam Oranı
Türk-İş sendikası ile hükümet arasında gerçekleştirilen toplu sözleşme görüşmelerinde anlaşmaya varıldı. Türk-İş sendikası kamu işçisi için brüt ücreti 3.500 liranın altında olan işçilere 300 lira seyyanen zam yapılmasını talep etmişti. 6 aylık dönemler için zam oranı talebinde ise ilk 6 Ay için %15, geriye kalan diğer 3 6 aylık dönemde ise enflasyon artı yüzde 3 zam talebinde bulunmuştu.

Hükümet bu talepleri karşılayamasa da 150 lira seyyanen zam yapılmasını, 2019 yılı için %8+4 2020 yılı için de 3+3 zam verilmesini kararlaştırdı. 

Emeğe Hürmet
Aile Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, toplu sözleşme görüşmeleri sonrasında açıklamalarda bulundu. Bakan Selçuk, emeğe saygı duyan bir gelenekten geldiklerini ifade etti. Bu kapsamda asgari ücretin 2020 liraya kadar çıkarıldığını ifade eden Bakan Selçuk kamu işçilerine verilen zamları da bu bağlamda değerlendirdi. 
İşçilere verilecek olan zamların enflasyonun altında kalması durumunda ne olacağı da sözleşmede yer aldı. Buna göre zamlara ek olarak enflasyon farkı da maaşlara yansıtılacak. Böylelikle maaşların enflasyon karşısında erimesinin de önüne geçilmiş olacak. Ancak belirtmek gerekir ki hem memurlar hem de işçiler için verilen zamlar çoğunlukla enflasyonun altında kalmaktadır. Bu durumda zam yerine enflasyon farkı verilmiş olmaktadır. 

İşçiler için toplu sözleşme görüşmeleri sona ererken memurlar için görüşmeler halen daha devam ediyor. Görüşmelerin ay sonuna kadar nihayete ermesi bekleniyor. Görüşmeler sona erdikten sonra taraflardan açıklamalar gelecektir. Bu açıklamalar ışığında verilecek zamların nasıl bir katkı sunacağı da değerlendirilecektir. Sendikaların teklifleri üst perdeden gerçekleşirken hükümet çoğu zaman olduğu gibi çok daha düşük rakamlardan pazarlığı açmaktadır. Bu konuda orta nokta bulunması hayli zor olsa da genellikle hükümetin belirlediği rakamlara yakın oranlar ortaya çıkmaktadır. Ancak bu sene sadece zam oranları değil ek gösterge gibi diğer özlük hakları da gündemde yer alan önemli maddelerdendir. Görüşme sonuçlarını en hızlı şekilde sitemizden takip edebilirsiniz.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (1)
Murat Kasapoğlu 1 yıl önce
Bakan a söyleyin bu ücretle kendi çalışsın. Yaaa yazık bu kadar bu millete bu millet perişan bu millet işsizlikten her gün bir aile cinayeti her gün katliam sebeb ney işsizlik yokluk çaresizlik. Hangi kamu kurumuna işçi alimi yapiyorsan Türkiye geneli olarak baş vuralim.Hep ayni sehirelere işçi alimi yapılıyor ve ikametgah şartı dediginiz saçmalık yüzünden hiç kimse baş vuramiyor.Bukadar eski hükümlü olarak iş istihdami bekleyen insanlar var yazık degilmi bu insanlara bir yetkili çıkıp cvp versin cvp cvp cvp