Toplu İş Sözleşmelerinin Yapılması 3 Ay Süreyle Erteleniyor

İşçilerin haklarını düzenleyen toplu iş sözleşmelerinin süresi doluyor ancak kovid 19 nedeniyle yeni sözleşmelerin imzalanası 3 ay ertelenecektir.

KAMU İŞÇİSİ 17.04.2020, 20:40
Toplu İş Sözleşmelerinin Yapılması 3 Ay Süreyle Erteleniyor

Toplu İş Sözleşmelerinin Süresi Doluyor

696 sayılı KHK ile kadroya alınan taşeron işçiler için 2 Nisan 2018 tarihinde Yüksek Hakem Kurulu toplu iş sözleşmesi imzalanmıştı. Bu sözleşme 2 yılı kapsıyordu ve işçilerin ücretleri, mali ve sosyal hakları bu sözleşmeye göre uygulanıyordu. 31.10.2020 tarihine kadar bu sözleşme uygulanmaya devam edilecektir. 

Belediye şirketlerine geçen taşeron işçiler içinse toplu iş sözleşmesi imzalanmıştır. Bu sözleşme ise 30 Haziran 2020 tarihine kadar geçerlidir. 

Erteleme İçin Kanun Teklifi Verildi

AK Parti tarafından 15 maddelik bir kanun teklifi verildi. Teklif ile sendikalar ve toplu iş sözleşmesi kanununda değişiklik yapılması öngörülüyor. Teklife göre bu yasanın yürürlüğe girmesinden itibaren 3 ay süreyle toplu iş sözleşmelerinin yapılması ertelendi.

Toplu iş sözleşmesinden kaynaklanan uyuşmazlıkların çözümü için grev ve lokavt yapılması da durdurulmuştur. İşlemekte olan süreler de 3 ay süreyle duracaktır. 3 aylık süre dolunca yarım kalan süreler yeniden işlemeye başlayacaktır. Böylece hak kayıpları yaşanmayacaktır.

3 aylık erteleme süresi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kararıyla 3 ay daha uzatılabilecektir. Yasa mecliste kabul edilirse yürürlüğe girecektir. Bu yasa ile işçilerin hak kaybına uğraması engellenmelidir. İşçilerin mali kayıpları geriye dönük olarak telafi edilmelidir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)