TİS Görüşmeleri Öncesi Üniversiteli İşçiler Ankara Yolunda

Kısa adı TİS olan toplu iş sözleşmeleri başlamadan önce belediyelerde, kamu kurum ve kuruluşlarında ve KİT’lerde çalışan üniversite mezunu işçiler taleplerini duyurmak için başkent Ankara’da seslerini duyurmaya hazırlanıyorlar.

KAMU İŞÇİSİ 15.07.2019, 16:25
TİS Görüşmeleri Öncesi Üniversiteli İşçiler Ankara Yolunda

Üniversite Mezunu İşçiler adını taşıyan sosyal platformdan yapılan açıklamaya göre taleplerin başında çalışma statüsünün işçilikten memurluğa dönüştürülmesi yer alıyor. 
Söz konusu platformun Eskişehir temsilcisi Mehmet Akyıldız konuyla ilgili olarak 16 Temmuz’da Memur-Sen ve Kamu-Sen gibi sivil toplum kuruluşlarının, 17 Temmuz’da ise TBMM siyasi parti grup başkanvekillerinin ziyaret edileceğini açıkladı. 

İşçilikten Memurluğa Geçiş İsteniyor
Üniversiteli İşçiler Platformu  talepleri hakkında yaptıkları açıklamada kendilerinin önlisans, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrenimini tamamlamış, yüksek eğitimli çalışanlar olduklarını ve halen işçi statüsünde çalıştıklarını söylüyor. Göreve geldiklerinde kadrolu işçi olduklarını ve atama haklarından yoksun bulunduklarını hatırlatıyor. Bu yüzden istenilen bir kadro değil, statü değişikliğidir diyen platform sözcüsü bu mağduriyetin üniversiteli işçiler lehine bir an önce düzeltilmesini istiyor. Diplomalarımıza uygun memur kadrolarına geçmek istiyoruz diyen üniversiteli işçiler bu nedenle Ankara’ya giderek kapsamlı görüşmeler yapmayı düşünüyorlar. 

Üniversiteli işçiler işe başlarken KPSS, iş beceri değerlendirmesi ve mülakat gibi elemelerden geçtiklerini fakat işçi statüsünde oldukları için görevde yükselme, terfi, tayin ve kurum içi eğitim haklarından yoksun bırakıldıklarını belirtiyorlar. Bu durumda olan binlerce çalışan adına da durumun bir an önce çözülmesini istiyorlar.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (3)
Saadet 2 yıl önce
Çoktan hak ettiklerini düşünüyorum büyük haksızlık var. İnşAllah olur
selçuk 2 yıl önce
AYNEN, HER TÜRLÜ RESMİ EVRAKLARI YAPIYORUM, İŞÇİ STATÜSÜNDEYİM, AMA İMZA YETKİM YOK
mahmut 2 yıl önce
17 yıdır bekliyorum. ya sabır bu da geçer. Ak parti hangi seçimde oy istedi de vermedim ama üniversiteli işçilere bir statü değişikliğini çok görüyorlar. yazık bunca insana. el insaf diyorum.