Taşeron Maaşından 600 TL Zam Bekleniyor

Ekim ayı enflasyon oranlarının açıklanması ile taşeron işçilerin maaşındaki kayıp 600 liraya ulaştı.

KAMU İŞÇİSİ 06.11.2019, 21:05
Taşeron Maaşından 600 TL Zam Bekleniyor

Taşeron Kaybetmeye Devam Ediyor

Kasım ayına girdiğimiz şu günlerde Ekim ayı enflasyon oranı belli oldu. Enflasyon memur ve emekliyi etkilediği gibi taşeron işçileri de etkiledi. TÜİK verilerine göre Ekim enflasyonu da artış gösterdi. İşte bu artış maaşlara erime olarak yansıdı. Kadrolu taşeron 2020 yılına kadar yüksek hakem kurulu kararı ile öngörülen maaş zammına tabidir. Bu karara göre ise yüzde 4+4 zam yapılacaktır. İşte enflasyon oranı bu oranlardan fazla olduğu için taşeron zam alamadığı gibi zarara bile girmektedir. 

Ekim 2019 TÜFE 'si yüzde 2 olarak belirlendi. 2019 yılının ikinci yarısında enflasyon şu anda 5,31 seviyesinde gerçekleşti. İşte bu oran nedeniyle taşeron işçilerin zararı 600 liraya ulaştı. İşçiler toplamda ise 2 yılda yüzde 30 kadar zarar etti.

Taşeronun Zam Beklentisi

Taşeron işçilerin enflasyonun altında kalan zam oranları nedeniyle zam beklentisi hiçbir zamana karşılanamadı. Umudu başka bahara kalan taşeron 2020 yılını bekliyordu. 2020 yılında YHK kararı sona ereceği için yeni zamların beklentileri karşılamasını umuyorlar. Taşeron işçiler 2 yıldır dar boğazdan geçti ve cüzi maaşların yanı sıra bir de düşük zamlarla uğraştılar. Uğradıkları haksızlığın 2020 yılında yapılacak olan yeni hakem kararları ile sona erdirilmesini umuyorlar.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)