Taşeron İşçisi Toplu Sözleşme Dönemi Başlıyor

Taşeron Kamu İşçisi toplu sözleşme dönemi başlıyor. 1 milyondan fazla yakın kamu işçisinin maaş zammı, özlük hakları, mali ve sosyal hakları için yapılacak olan görüşmeler öncesi belediyelerde kamu işçisi için toplu sözleşmeler başladı. İlk anlaşmada ise rekor zamlar geldi

KAMU İŞÇİSİ 23.08.2020, 00:13 23.08.2020, 15:23
Taşeron İşçisi Toplu Sözleşme Dönemi Başlıyor

Taşeron İşçisi Toplu Sözleşme Dönemi Başlıyor

Taşeron Kamu İşçisi toplu sözleşme dönemi başlıyor. 1 milyondan fazla yakın kamu işçisinin maaş zammı, özlük hakları, mali ve sosyal hakları için yapılacak olan görüşmeler öncesi belediyelerde kamu işçisi için toplu sözleşmeler başladı. İlk anlaşmada ise rekor zamlar geldi.

Kadroya geçen işçiler yani Kamu İşçisi için 2020 yılı için toplu sözleşme yılı olacaktır. Sendikalar ile hükümet, toplu sözleşme zammı için masaya oturacak.

Cumhuriyet Gazetesi yazarı gazeteci Olcay Büyükbaş kaleme almış olduğu yazısında toplu sözleşmeler ile ilgili şu açıklamalarda bulundu.

1 Nisan 2018 tarihinde belediye başkanlıkları şirketlerine aktarılmış olan 497 bin 684 işçiye Yüksek Hakem Kurulu ile verilmiş olan 4+4’lük zam dönemi sona ermekte. DİSK’e bağlı Genel-İş Başkanı Remzi Çalışkan, 50 binden fazla işçi için temmuzda masaya oturacaklarını açıkladı.

KAMU İŞÇİSİ BELEDİYELERDEN İLK ZAM HABERİ GELDİ

Taşeron işçiler için ilk zam haberleri Bozova Belediyesi'nden gelmiştir. Hür Belediye İş Sendikası ile Bozova Belediyesi başkanlığı bünyesinde bulunmuş olan Bozbel AŞ bünyesinde bulunan 696 KHK ile çalışmakta olan işçilere % 45 oranında rekor zam yapıldı. Bunun dışında Kamu işçilerini yakından ilgilendirmekte olan tüm sorunların karşılanacağı sözleşme için de hazırlıkların başladığı açıklandı.

İLK ZAM SONRASI YENİ SÜREÇ BAŞLAMAK ÜZERE

Açıklana ilk zam haberinden sonrası Kamu işçierinde yeni dönem toplu sözleşme için meraklı bekleyiş heyecanlı şekilde devam etmekte. 31 Ekim tarihinde KHK ile kadroya geçmiş olan işçiler için YHK toplu sözleşmesi sona erecektir. Bu tarihe kadar toplu iş sözleşmesi imzalanacak.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)