Taşeron İşçinin Hafta Tatili Nasıl Kullandırılmalı

Taşeron işçilere hafta 1 gün kesintisiz 24 saat izin kullandırılması gerekir. İzin günü işçi ve işveren tarafından belirlenebilir.

KAMU İŞÇİSİ 14.02.2020, 19:28
Taşeron İşçinin Hafta Tatili Nasıl Kullandırılmalı

Hafta Tatili Ayrıntıları

Taşeron işçinin hafta tatiline ilişkin Yargıtay tarafından verilen karar ile tüm ayrıntılar belli oldu. Bir taşeron işçi, işçilik alacaklarını almak için yargı yoluna başvurdu. Ancak hafta tatili konusunda taraflar uzlaşamadı. Bunun üzerine Yargıtay hafta tatilinin nasıl olması gerektiğini açıklayarak kararını verdi.

Hafta tatili, bir hafta içinde en az 1 gün olarak kullandırılmalıdır. Yani işçi 6 gün çalışarak 1 gün dinlenmelidir. Hafta tatili süresi 24 saatten az olamaz. Daha az olması halinde işçi hafta tatilini kullanmamış sayılacaktır. Bu yüzden hafta tatili bölünerek kullandırılamaz.

Hafta tatili denildiğinde Pazar günü kast edilir. Ancak işçi ve işveren anlaşarak bu günü değiştirebilir. Mevzuata aykırılık oluşturmaz. İşçilerin haftanın 6 gününe karşılık gelen çalışmasından daha fazla çalışması halinde fazla mesai işleyecektir. Yani haftada 48 saati aşan çalışmalar fazla mesaidir. Fazla mesai için ya tatil kullandırılmalı ya da artırımlı ücret ödenmelidir.

İşçiler 6 günlük çalışmalarının karşılığı olarak 1 günlük hafta tatiline hak kazanırlar. Bu nedenle tatil halinde ücrette kesintiye gidilemez. İşçinin 1 günlük ücreti hafta tatili için de ödenmeye devam edecektir. işçi hafta tatili dışında izin kullanırsa ücretsiz izin olarak kullanabilecektir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)