Taşeron İşçilerin İkramiye Zaferi! Son Dakika Taşeron İşçiler

İlave tediye ödemeyen ve bu anlamda mağduriyet yaşayan 450 bin taşeron işçileri artık yargı yolu ile ilave tediye ödemelerini alabilecek. Tüm detaylarıyla haberimiz ekinde…

KAMU İŞÇİSİ 05.12.2019, 16:15 13.12.2019, 13:25
Taşeron İşçilerin İkramiye Zaferi! Son Dakika Taşeron İşçiler

Kamu Denetçi Kurumu Belediyede taşeron işçi olarak görev yaparken başvurusu neticesinde tediye ikramiyesinden yararlanmadığı ve bu anlamda hukuka ve hakkaniyete aykırı sonucuna ulaşılmıştır, denildi.

Tediye ödemesi alamayan işçilerin haksızlığa uğradıklarını ve bu anlamda KDK Kamu Denetçiliği Kurumuna başvuruda bulunarak ilave tediye ödemelerini alabilme yolunun açıldığı kararı verilmiştir. Belediyelerde bulunan taşeron işçiler bugüne kadar tediye ikramiyelerini alamıyordu. Bundan sonra yargı yolu açık olmak üzere ikramiyelerini alacaklardır.

İlave tediye almayan taşeronlar yıllık 4 taksitle 3160 TL ücret almaktayken Belediyelerde taşeron işçi olarak görev alanların tediye ödemesi yapılmamaktaydı. Bundan sonra ilave tediye ücreti için bağlı bulundukları belediye şirketine bildirim yapmak suretiyle tediye ücretlerini almaları mümkün olacaktır. Belediye şirketi tediye ödemesini yapmaması halinde 30 gün içerisinde mahkeme yolu ile ücret hakkını aramasını yapabilecektir. Geçmişe yönelik olarak tediye ödemesinin yapılıp yapılmayacağı belirsizliğini korumaktadır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)