Son 120 Günde Devamsızlık Yapan İşçi İşsizlik Maaşı Alabilir

Son 3 yıl içerisinde 600 gün primi ödenmiş olan ancak son 120 gün içerisinde en az 1 gün devamsızlığı olan bir işçi işsizlik maaşı alabilir mi?

KAMU İŞÇİSİ 10.11.2019, 22:30
Son 120 Günde Devamsızlık Yapan İşçi İşsizlik Maaşı Alabilir

İşsizlik Maaşı Şartları

İşsizlik maaşı alabilmek için birden fazla unsurun birlikte yer alması gerekmektedir. Bu unsurların bir arada toplanması zor olduğu için işçilerin işsizlik maaşı alma oranları da hayli düşüktür. Bu şartlardan birincisi son 3 yıllık süreç içerisinde kişinin 600 gün sigortasının yatmış olması gereklidir. Eğer bu şart sağlanıyorsa son 120 gün içerisinde iş sözleşmesinin devam ediyor olmasına bakılmaktadır.

Önceleri sözleşmenin devamlılığı yerine primin yatıp yatmamasına bakılmaktaydı. Ancak şimdi bu şart kalktı ve işçi ile işveren arasında iş sözleşmesinin devam edip etmediğine bakılmaktadır. Dolayısıyla işçi son 120 gün içerisinde devamsızlık yapmış olsa dahi iş sözleşmesi devam ettiği için işsizlik maaşına hak kazanacaktır. 

İşsizlik maaşını hak edebilmek için gerekli en önemli unsurlardan birisi de işçinin işveren tarafından çıkarılmasıdır. Dolayısıyla işçi kendi rızasıyla ayrılması durumunda herhangi bir hak iddia edemeyecek ve işsizlik maaşı alamayacaktır. Ancak kullanmadığı yıllık iznine ait paranın ödenmesi söz konusu olacaktır. Bunda da imzalanan sözleşmenin net ya da brüt ücret üzerinden belirlenmesi önemlidir. Ayrıca ödenecek ücret üzerinden de vergi için para kesintisi yapılacağını ifade etmek gerekir.

Yorumlar (0)