Madencilerden Yerin 300 Metre Aşağısında Yeni Yıl Kutlaması

İşçi sınıfının en zor şartlarda görevinin yaptığı madenciler her yılbaşında olduğu gibi bu yeni yılı da görevleri başında yerin tam 300 metre aşağısında kutladılar.

KAMU İŞÇİSİ 01.01.2020, 12:38
Madencilerden Yerin 300 Metre Aşağısında Yeni Yıl Kutlaması

Zonguldak’ın Gelik beldesinde maden arama ve çıkarma faaliyetleri yapan Arılar Madencilik Şirketi'nde çalışan maden işçileri yeni yıla yerin tam 300 metre aşağısında girdikleri görüntüler hem büyük merak uyandırdı hem de madencilik mesleğinin ne denli zor olduğunu bir kez daha gözler önüne erdi. Yer altında kömür kazan maden işçileri, saatler tam 23.59'u gösterdiğinde ise tahkimat ve bakım yaptıkları madende çalışmalarına kısa bir ara verdiler. Henüz daha üretim gerçekleştirilmeyen bu maden ocağında bakım ve üretim hazırlığı çalışmaları gerçekleştirdiklerini ifade eden maden işçileri, verdikleri bu arada yeni yıla pasta keserek girdikleri görüntüler bu mesleğin cilvesini bir kez daha ortaya koydu. Birçok kişi yeni yıla evlerinde ya da aileleri ile girerken vardiyalı çalışan maden işçileri yeni yılın ilk dakikalarında birbirlerini kutladılar. Bu samimi görüntüler ise birçok kişiyi derinden etkilediği görüldü.

2020 Yılında Madencilerin Hakları İyileştirilsin

Yeni yıla yerin 300 metre aşağısında giren madencilerin ortak isteği ise maden kazalarının yaşanmadığı ve bu dünyanın en zor mesleklerinden biri olan madencilik mesleği haklarının iyileştirilmesini talep ettiler. Ülkemizde hali hazırda işçi sınıfı içerisinde en ağır şartlarda çalışanlar maden işçileri olmasına rağmen emeklilik, maaş ve sosyal haklar anlamında yeterli seviyenin oldukça gerisinde olduğu görülüyor.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@