Kapanan Santrallerden İşçi Çıkarılmayacak

​​​​​​​Çevre yatırımlarını verilen yasal sürede tamamlamadıkları için tamamen kapatılan 5 ve kısmı kapatılan 1 termik santralde çalışılan işçiler işten çıkarılmayacak. İşte tüm detaylarıyla haberimizde...

KAMU İŞÇİSİ 03.01.2020, 15:01 05.01.2020, 23:29
Kapanan Santrallerden İşçi Çıkarılmayacak

2019 yılında Termik Santraller çevre yatırımlarının tamamlamaları ve bacalarına filtre takmaları için verilen yasal sürenini uzatılmaya çalışılmış fakat gelen tepkiler üzerine bundan vaz geçilmişti. 2020 yılının ilk günü ile birlikte çevre yatırımlarını tamamlamayan 5 termik santral tamamen, 1 termik santralde kısmi olarak kapatılmıştı. Termik santrallerinin kapatılması ile burada çalışan binlerce işçinin akıbetinin ne olacağı büyük endişe yaratıyordu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in bu konu ile ilgili olarak santral yetkilileriyle bire bir gerçekleştirdiği görüşmelerin sonucunda, işçilerin mağdur edilmemesi noktasında şirketlerin olumlu bir tavır sergileyecekleri haberi alındı. Bu görüşme sonrasında sürekli olarak kapatılan 5 santralden Afşin Elbistan A’da 3 bin 700, Seyitömer’de bin 7, Tunçbilek’te ise 697, Kangal Termik Santralinde bin 700 ve Çatalağzı’nda çalışan 450 çalıştığı belirlenirken, şirketin işçileri çıkarmayacağı, santrallerin çevre yatırımlarını hızlandırarak bir an önce tekrar faaliyete geçmeyi amaçladıkları öğrenildi.

Kapatılan 5 termik santralde çalışan işçilerin iş güvenliği ile ilgili olumlu gelişmeler yaşanırken buralarda görev yapan taşeron işçilerle ilgili bir açıklama yapılamaması ise hayli dikkat çekti. Termik santrallerin çevre yatırımlarını tam olarak ne zaman tamamlayacakları konusunda ve işçi maaşlarının ödenmesi noktasında ise net bir açıklamamanın yapılmaması kafaları karıştırıyor.

Yorumlar (0)