Kamu İşçisi Mazeret Tayini İsteyebilir Mi

696 sayılı KHK ile kadrolu olan Kadrolu taşeron işçiler (kamu işçileri) mazeret sebebiyle belirli durumlarda yer değişikliği yapamıyorlar.

KAMU İŞÇİSİ 05.06.2019, 15:35
Kamu İşçisi Mazeret Tayini İsteyebilir Mi

İlgili Mevzuat
Memurların haklarını düzenleyen DMK kapsamında sağlık, aile gibi mazeretlerle tayin isteyebilirler. Peki, 696 sayılı KHK ile kadrolu olan taşeron işçiler mazeret sebebiyle yer değiştirme yapabilecek midir?
Kamu işçisi Kasım 2017’de çıkarılan 696 sayılı KHK ile kadrolu olmuştur. Kadrolu taşeronun hakları da bu KHK ile düzenlenmiştir. Halen bu hükümler yürürlükte olup sonradan yönetmelikle bir düzenleme yapılmamıştır. 

696 sayılı KHK’da eklenen geçici 23. Madde ile sürekli işçi olarak çalışan kişilerin önceki ihale sözleşmesi ile belirlenen hizmetleri yürütmek üzere, çalıştıkları teşkilat biriminde görevlendirilebilecekleri düzenlenmiştir. Yani taşeron işçiler sadece görevli oldukları birimde çalışmaya devam edecektir. Herhangi bir şekilde tayin ya da işyeri değişikliği düzenlemesi yapılmamıştır. Bu nedenle taşeron işçiler, kadrolu odlukları yerde çalışmalıdır. 

Mazeret Düzenlemesi Yapılmalıdır
Memurlar sağlık, bakmakla yükümlü oldukları kişinin sağlığı, eğitim, eş durumu gibi belirli durumlarda tayin hakkına sahiptir. Bu hak taşeron işçiler için de tanınmalıdır. En nihayetinde bu işçilerin de ailesi vardır, sağlık durumları ile ilgili olarak sorun yaşayabilirler. Bütün taşeron işçiler için olmasa da aynı kurumun farklı illerdeki şubeleri arasında taşeronlar mazeret tayini isteyebilmelidir. Böyle bir hakkın tanınması insaniyet gereğidir. Taşeron işçiler böyle bir düzenlemenin yapılmasını bekliyorlar.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (3)
Mehmet UYGUN 2 yıl önce
Üniversite mezunu işçiler memur olarak değerlendirilmeli saygılar
Mustafa 2 yıl önce
Arkadaş bizleri devlet 4/D kapsamında kadrolu işçi yaptı ama sizler hala bize taşeron kadrolu işçi diyerek bir algı oluşturmaya çalışıp gasp edilen haklarımızı gölgelemeye çalışıyorsunuz.Bizler kadrolu taşeron değil 4/D li işçileriz.
Durduhan 1 yıl önce
Oğlum engelli kadrosunda çalışıyor. Eşinden ayrıldı. Ben anne olarak 2 yıldır eşimden ayrı oglumun yanında kalmak zorunda kaldım. Biran önce babasının yanina götürmek istiyorum. 2020 ekim ayında tayin hakkı varmı öğrenmek istiyorum. Ne kadar sıkıntı yaşadığını anlatmama gerek yok. Yaşayan bilir. 2020 de eski işçiler ile aynı olacaklarmi?