Kamu İşçisi Düşük Maaşla Çalıştırılıyor

Yapılan hesaplamalar kadrolu taşeron işçilerin, diğer işçilere nazaran daha düşük maaş aldığını ortaya çıkarmıştır.

KAMU İŞÇİSİ 19.07.2019, 07:37 19.07.2019, 07:38
Kamu İşçisi Düşük Maaşla Çalıştırılıyor

Kadrolu Taşeron Zararda Mı?
Hemen her kamu kurumunda istihdam edilen taşeron işçiler kadroya alınarak hakları güvence altına alınmıştır. Ancak bu durum bazı dezavantajları da beraberinde getirmiştir. Bu dezavantajlardan biri de mali haklarıdır. Şu anda 4/D’li olarak görev yapan taşeron işçiler maaş, ikramiye, tediye, sosyal yardım gibi ödemeler almaktadır. Ancak bu ödemelerden ötürü vergi dilimine erken gireceklerdir. 

Daha önce bakanlık tarafından belirlenmiş olan kalemlerden yapılan vergilendirme ile taşeron işçiler 2019 yılında bir üst vergi dilimine geçmektedir. Bundan sonra yüzde 20’lik vergi dilimine tabi olunacaktır. 

Daha önce yapılan düzenleme ile 18 bin liranın üzerinde gelire ulaşan işçilerin vergilendirmeye tabi tutulacağı belirlenmiştir. Taşeron işçilere son olarak yapılan yüzde 4 zamdan sonra bu rakama ulaşılmaktadır. Bu yüzden taşeronun vergi yükü artacak ve işçiye kalan miktar da azalacaktır. 

Kamu İşçisi, Vergi Altında Eziliyor
Kadrolu olduğu için maaş ve sosyal haklarının artacağı umudunu taşıyan taşeron işçiler, günden güne hak kayıpları yaşamaktadır. Bir yandan enflasyon oranlarının altında ezilen işçiler diğer yandan ise vergi altında ezilmektedir. 2019 yılında vergi diliminin değişmesinden ötürü vergi yükü daha da artacaktır. Kadrolu olmakla elde edilen avantaj da azalacaktır. Taşeron işçilerin haklarında toplu sözleşmelerle iyileştirmeler yapılmalıdır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (14)
Uzman 2 yıl önce
Tabi dusuk maasla calisacak iscinin hakkini yemeseler devleti yiyecekler
Sıkaydın bari 2 yıl önce
TAŞERON U MUMLA ARAR OLDUK.
BEN BÖYLE KADRONUN TAAA
Cuma Akansel 2 yıl önce
Kalici bir iş imkanı
İLLER BANKASI 2 yıl önce
İLLER BANKASI TAŞERONA KADRO.
İLLER BANKASI 2 yıl önce
İLLER BANKASI HALEN TAŞERON SİSTEMİYLE ÇALIŞIYOR.BU KURUM NEDEN KADROYA ALINMIYOR.,ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞIN İLGİLİ KURUMUDUR.
İLLER BANKASI 2 yıl önce
iller bankası taşeron çalışanları kadro istiyor.ihaleler sıkıntılı,iş garantisi yok.neden bu kurum kadroya alınmıyor.
Ekrem belediye 2 yıl önce
Acaba işçiye asgari ücretliye 100 de 26 zam yapan kendi aylığına yüze 26 zam yapan memura emekliye enflasyon ve refah Payı veren haberdar mıdır ki kamudaki işçiler hele belediyeler sadece yüzde dört almaktadır ve Bazı belediyeler zam yaparken Bazı belediyeler olan haklarda geri milletten almaktadır 2017'den beri Hiçbir zam yüzü görmeyen belediyeler sizleri en içten dilekleriyle Allah'a havale ediyor Allah nasıl biliyorsa öyle etsin
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın